Googles kontorer åbner varsomt op – kun 10 procent vender tilbage i første ombæring

Google meddeler, at der kun er begrænset brug for medarbejdere på selskabets kontorer. I stedet får alle Google-ansatte en pose penge til at forbedre hjemmekontoret.

Artikel top billede

Googles moderselskab, Alphabet Inc., føjer sig nu til listen af tech-giganter, der detaljerer hvordan genåbningen af koncernens kontorer skal foregå.

Efter udmeldinger fra Twitter og Facebook, oplyser Alphabet hvordan kontorerne langsomt vil genåbnes over de kommende tre måneder, skriver Reuters.

I første ombæring bliver det kun 10 procent af staben, der kan vende tilbage frem til 6. juli. Derefter vil Google og sine søsterselskab gradvist at udnytte op til 30 procent af koncernens kontorkapacitet, lyder det.

Mens mange medarbejdere kan se frem til flere måneder ved hjemmekontoret, lader Google hver ansat få et beløb svarende til 1.000 dollar, godt 6.800 kroner, til indkøb af udstyr til at ekvipere hjemmearbejdspladsen.

Officielt lyder det samtidigt, at der kun er en begrænset del af staben, der er behov for på selskabets matrikel og at ansatte kun vil vende tilbage i et begrænset omfang efter rotationsprincipper.

Både Twitter og Facebook har tidligere på måneden meddelt, at flere ansatte vil få mulighed for at arbejde hjemmefra permanent, mens kontoret langsomt vil åbne dørene for selskabets ansatte.

Læs også: Facebook-ansatte kan forlade Silicon Valley og arbejde permanent hjemmefra - men det kan betyde mindre løn

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S