Googles kontorer åbner varsomt op – kun 10 procent vender tilbage i første ombæring

Google meddeler, at der kun er begrænset brug for medarbejdere på selskabets kontorer. I stedet får alle Google-ansatte en pose penge til at forbedre hjemmekontoret.

Artikel top billede

Googles moderselskab, Alphabet Inc., føjer sig nu til listen af tech-giganter, der detaljerer hvordan genåbningen af koncernens kontorer skal foregå.

Efter udmeldinger fra Twitter og Facebook, oplyser Alphabet hvordan kontorerne langsomt vil genåbnes over de kommende tre måneder, skriver Reuters.

I første ombæring bliver det kun 10 procent af staben, der kan vende tilbage frem til 6. juli. Derefter vil Google og sine søsterselskab gradvist at udnytte op til 30 procent af koncernens kontorkapacitet, lyder det.

Mens mange medarbejdere kan se frem til flere måneder ved hjemmekontoret, lader Google hver ansat få et beløb svarende til 1.000 dollar, godt 6.800 kroner, til indkøb af udstyr til at ekvipere hjemmearbejdspladsen.

Officielt lyder det samtidigt, at der kun er en begrænset del af staben, der er behov for på selskabets matrikel og at ansatte kun vil vende tilbage i et begrænset omfang efter rotationsprincipper.

Både Twitter og Facebook har tidligere på måneden meddelt, at flere ansatte vil få mulighed for at arbejde hjemmefra permanent, mens kontoret langsomt vil åbne dørene for selskabets ansatte.

Læs også: Facebook-ansatte kan forlade Silicon Valley og arbejde permanent hjemmefra - men det kan betyde mindre løn

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job