EU klar med kæmpeplan til 750 milliarder euro til genopretning: Flere store it-initiativer på vej - se dem her

EU er klar med en kæmpeplan for genopretning af Europa i kølvandet på corona-krisen. Tech-sektoren kommer til at spille en afgørende rolle. Se her, hvad EU er på vej med inden for digitalisering.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se it-områderne i EU's store genopretningsplan.
  • Se hvad EU særligt vil satse på på it-området
860
4:30 min
Tech-sektoren og digitalisering kommer til at spille en afgørende rolle for genopretningen af Europa efter den drastiske nedlukningen i de seneste måneder, der har kostet dyrt.

Det fremgår tydeligt af den nye plan, som EU-Kommissionen netop har barslet med og som involverer en enorm investeringspulje på 750 milliarder euro, som EU har afsat til genopretningen.

Her opridser EU-Kommissionen i hovedtræk den overordnede kurs, som EU-landene i fællesskab skal slå ind på for igen at få gang i samfund og økonomier.

EU ønsker her at udnytte corona-krisen som springbræt til at sætte yderligere skub i digitaliseringen af Europa. Det skal hjælpe det nødlidende erhvervsliv overalt i Europa til at komme på fode igen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job