EU klar med kæmpeplan til 750 milliarder euro til genopretning: Flere store it-initiativer på vej - se dem her

EU er klar med en kæmpeplan for genopretning af Europa i kølvandet på corona-krisen. Tech-sektoren kommer til at spille en afgørende rolle. Se her, hvad EU er på vej med inden for digitalisering.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se it-områderne i EU's store genopretningsplan.
  • Se hvad EU særligt vil satse på på it-området
860
4:30 min
Tech-sektoren og digitalisering kommer til at spille en afgørende rolle for genopretningen af Europa efter den drastiske nedlukningen i de seneste måneder, der har kostet dyrt.

Det fremgår tydeligt af den nye plan, som EU-Kommissionen netop har barslet med og som involverer en enorm investeringspulje på 750 milliarder euro, som EU har afsat til genopretningen.

Her opridser EU-Kommissionen i hovedtræk den overordnede kurs, som EU-landene i fællesskab skal slå ind på for igen at få gang i samfund og økonomier.

EU ønsker her at udnytte corona-krisen som springbræt til at sætte yderligere skub i digitaliseringen af Europa. Det skal hjælpe det nødlidende erhvervsliv overalt i Europa til at komme på fode igen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S