YouSee-kunder får gratis tv i månedsvis

I månedsvis har flere YouSee-kunder haft gratis tv, selvom de har opsagt deres tv-abonnement.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Flere YouSee har i månedsvis fået gratis tv, selvom de har opsagt deres tv-abonnement hos den danske tv-udbyder.

Det skyldes, at der har været mangel på noget af det udstyr, som TDC-teknikerne skal bruge til at koble antennesignalet fra.

Dermed har kunderne fået gratis tv, mens de har ventet på et besøg fra YouSees tekniker.

Det bekræfter YouSee-ejeren TDC's presseafdelinger til Finans.

"Det har ikke betydet, at der har været ventetid ved fejlretning, og kunderne har selvfølgelig kun betalt for deres tv-pakke indtil opsigelsesdatoen," lyder det fra presseafdelingen til mediet.

Presseafdelingen vil ikke oplyse, hvor mange kunder det drejer sig om eller, hvorvidt kunderne stadig får gratis tv af YouSee.

Læs også: YouSee hæver priserne på tv-pakker

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S