YouSee-kunder får gratis tv i månedsvis

I månedsvis har flere YouSee-kunder haft gratis tv, selvom de har opsagt deres tv-abonnement.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Flere YouSee har i månedsvis fået gratis tv, selvom de har opsagt deres tv-abonnement hos den danske tv-udbyder.

Det skyldes, at der har været mangel på noget af det udstyr, som TDC-teknikerne skal bruge til at koble antennesignalet fra.

Dermed har kunderne fået gratis tv, mens de har ventet på et besøg fra YouSees tekniker.

Det bekræfter YouSee-ejeren TDC's presseafdelinger til Finans.

"Det har ikke betydet, at der har været ventetid ved fejlretning, og kunderne har selvfølgelig kun betalt for deres tv-pakke indtil opsigelsesdatoen," lyder det fra presseafdelingen til mediet.

Presseafdelingen vil ikke oplyse, hvor mange kunder det drejer sig om eller, hvorvidt kunderne stadig får gratis tv af YouSee.

Læs også: YouSee hæver priserne på tv-pakker

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune