YouSee-kunder får gratis tv i månedsvis

I månedsvis har flere YouSee-kunder haft gratis tv, selvom de har opsagt deres tv-abonnement.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Flere YouSee har i månedsvis fået gratis tv, selvom de har opsagt deres tv-abonnement hos den danske tv-udbyder.

Det skyldes, at der har været mangel på noget af det udstyr, som TDC-teknikerne skal bruge til at koble antennesignalet fra.

Dermed har kunderne fået gratis tv, mens de har ventet på et besøg fra YouSees tekniker.

Det bekræfter YouSee-ejeren TDC's presseafdelinger til Finans.

"Det har ikke betydet, at der har været ventetid ved fejlretning, og kunderne har selvfølgelig kun betalt for deres tv-pakke indtil opsigelsesdatoen," lyder det fra presseafdelingen til mediet.

Presseafdelingen vil ikke oplyse, hvor mange kunder det drejer sig om eller, hvorvidt kunderne stadig får gratis tv af YouSee.

Læs også: YouSee hæver priserne på tv-pakker

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S