YouSee hæver priserne på tv-pakker

Endnu en gang hæver YouSee priserne på en række tv-produkter.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC-ejede YouSee hæver priserne på en række tv-pakker fra 1. juni.

Det er beskeden til flere YouSee-kunder.

"Der er mange andre ting, vi hellere vil fortælle dig om end en prisstigning. Men der er desværre én på vej. Prisen på dit tv-abonnement er nemlig ikke fulgt med udviklingen, og derfor er vi nu nødt til at hæve den."

Sådan lyder standardbeskeden nemlig fra YouSee-direktør Jacob Mortensen i en mail til adskillige YouSee-kunder i disse dage.

For første gang i flere år hævede YouSee ikke priserne på tv-pakkerne ved årsskiftet, men det tog altså selskabet mindre end seks måneder at holde priserne nede.

Der er tale om prisstigninger på mindst otte forskellige tv-pakker.

Prisstigningerne varierer fra 40 kroner og helt op til 96 kroner om måneden, ifølge flatpanels.dk, der har lavet en oversigt over de berørte tv-pakker.

Læs også: YouSee hæver priserne på alle tv-pakker igen

Her er svaret fra YouSee

YouSee har afvist at stille op til interview med Ekstra Bladet, men har i stedet fremsendt et mailsvar til avisen.

"Jeg kan godt forstå, at de kunder, der er berørt af denne prisstigning, ikke er glade for den. Det er vigtigt at understrege, at de justeringer, vi foretager her, ikke er en generel prisstigning på vores listepriser, men en justering af en række ældre produkter, hvor prisen ikke er fulgt med den generelle prisudvikling," skriver Eva Birgitte Bisgaard, kommerciel direktør i YouSee til avisen.

Her understreger hun ligeledes, at der er tale om et mindre antal kunder og produkter, som ikke længere er på hylden i dag, der bliver berørt af prisstigningerne.

De berørte kunder kan se frem til en mail med informationerne om prisstigningerne i de kommende uger, lyder det.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS