YouSee hæver priserne på tv-pakker

Endnu en gang hæver YouSee priserne på en række tv-produkter.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC-ejede YouSee hæver priserne på en række tv-pakker fra 1. juni.

Det er beskeden til flere YouSee-kunder.

"Der er mange andre ting, vi hellere vil fortælle dig om end en prisstigning. Men der er desværre én på vej. Prisen på dit tv-abonnement er nemlig ikke fulgt med udviklingen, og derfor er vi nu nødt til at hæve den."

Sådan lyder standardbeskeden nemlig fra YouSee-direktør Jacob Mortensen i en mail til adskillige YouSee-kunder i disse dage.

For første gang i flere år hævede YouSee ikke priserne på tv-pakkerne ved årsskiftet, men det tog altså selskabet mindre end seks måneder at holde priserne nede.

Der er tale om prisstigninger på mindst otte forskellige tv-pakker.

Prisstigningerne varierer fra 40 kroner og helt op til 96 kroner om måneden, ifølge flatpanels.dk, der har lavet en oversigt over de berørte tv-pakker.

Læs også: YouSee hæver priserne på alle tv-pakker igen

Her er svaret fra YouSee

YouSee har afvist at stille op til interview med Ekstra Bladet, men har i stedet fremsendt et mailsvar til avisen.

"Jeg kan godt forstå, at de kunder, der er berørt af denne prisstigning, ikke er glade for den. Det er vigtigt at understrege, at de justeringer, vi foretager her, ikke er en generel prisstigning på vores listepriser, men en justering af en række ældre produkter, hvor prisen ikke er fulgt med den generelle prisudvikling," skriver Eva Birgitte Bisgaard, kommerciel direktør i YouSee til avisen.

Her understreger hun ligeledes, at der er tale om et mindre antal kunder og produkter, som ikke længere er på hylden i dag, der bliver berørt af prisstigningerne.

De berørte kunder kan se frem til en mail med informationerne om prisstigningerne i de kommende uger, lyder det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car