EG køber stor nordisk software-virksomhed

Norske Hano er nu blevet opkøbt af danske EG for et ukendt beløb. Dermed styrker EG sin position på markedet for sundheds-it.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Den danske it-virksomhed EG har opkøbt den norske softwarevirksomheden Hano, der med 3.500 kunder er en af de førende norske it-virksomheder med fokus på sundhed og velvære.

Det oplyser EG i en pressemeddelelse.

”Hano AS har en stærk position på markedet, som virksomheden har bygget op over de seneste tyve år. Med opkøbet viser vi i EG, at vi committer os til at være nummer ét og levere de bedste branchespecifikke it-løsninger i Skandinavien. Dette er vores femte opkøb på under tolv måneder, og norske Hano styrker klart vores position inden for sundhed og velvære på det skandinaviske marked,” siger EG’s administrerende direktør Mikkel Bardram ifølge en pressemeddelelse.

Hano er leverandør af it-systemer til terapeuter, hudplejere, alternative behandlere, sport, autoværksteder og detailhandel. Derudover har selskabet også udviklet Norges største system til til booking af frisør-tider.

EG står også bag det danske system til booking af frisørtider, Hairtools, og EG er ligeledes leverandør af systemer, der bruges af læger, psykologer, kiropraktorer, fodterapeuter og andre behandlere.

I pressemeddelelsen oplyser EG, at opkøbet af Hano betyder, at selskabet nu er kommet et skridt tættere på et mål om at blive Skandinaviens førende leverandør af branchespecifik software.

”EG er uden tvivl den bedste fremtidige ejer for Hano. Vi deler de samme værdier og det samme fokus, og det har været en let og ligefrem proces at blive en del af EG,” siger Erik Bjønnes, medstifter af Hano, ifølge en pressemeddelelse.

EG har overtaget Hano AS den 29. maj 2020, og de to selskaber oplyser ikke salgsprisen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS