EG køber stor nordisk software-virksomhed

Norske Hano er nu blevet opkøbt af danske EG for et ukendt beløb. Dermed styrker EG sin position på markedet for sundheds-it.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Den danske it-virksomhed EG har opkøbt den norske softwarevirksomheden Hano, der med 3.500 kunder er en af de førende norske it-virksomheder med fokus på sundhed og velvære.

Det oplyser EG i en pressemeddelelse.

”Hano AS har en stærk position på markedet, som virksomheden har bygget op over de seneste tyve år. Med opkøbet viser vi i EG, at vi committer os til at være nummer ét og levere de bedste branchespecifikke it-løsninger i Skandinavien. Dette er vores femte opkøb på under tolv måneder, og norske Hano styrker klart vores position inden for sundhed og velvære på det skandinaviske marked,” siger EG’s administrerende direktør Mikkel Bardram ifølge en pressemeddelelse.

Hano er leverandør af it-systemer til terapeuter, hudplejere, alternative behandlere, sport, autoværksteder og detailhandel. Derudover har selskabet også udviklet Norges største system til til booking af frisør-tider.

EG står også bag det danske system til booking af frisørtider, Hairtools, og EG er ligeledes leverandør af systemer, der bruges af læger, psykologer, kiropraktorer, fodterapeuter og andre behandlere.

I pressemeddelelsen oplyser EG, at opkøbet af Hano betyder, at selskabet nu er kommet et skridt tættere på et mål om at blive Skandinaviens førende leverandør af branchespecifik software.

”EG er uden tvivl den bedste fremtidige ejer for Hano. Vi deler de samme værdier og det samme fokus, og det har været en let og ligefrem proces at blive en del af EG,” siger Erik Bjønnes, medstifter af Hano, ifølge en pressemeddelelse.

EG har overtaget Hano AS den 29. maj 2020, og de to selskaber oplyser ikke salgsprisen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job