TDC på vej med fiber-net til 3.000 adresser i Aarhus: Se dem her

TDC er på vej med gratis fiber-opkoblinger til 3.000 adresser i Aarhus.

Artikel top billede

TDC er på vej med gratis opkobling til fibernet til 3.000 adresser i Aarhus, der i den kommende tid vil blive tilbudt både gratis tilslutning med frit valg af internet-leverandør på fibernettet.

De 3.000 adresser kommer i kølvandet på de nuværende omkring 6.000 adresser i Aarhus, som TDC allerede har leveret det gratis fibernet til.

“Efterspørgslen efter fibernet i Aarhus er bestemt ikke blevet mindre, efter at vi begyndte vores udrulning tilbage i april 2019. Derfor er det naturligt for os at udvide udrulningen, og med 3.000 nye adresser, som kan få gratis tilslutning til lynhurtigt internet, yder vi et stærkt bidrag til fremtidssikringen af den digitale infrastruktur i Aarhus,” meddeler TDC i en udsendt meddelelse.

TDC oplyser, at det med det pågældende fibernet i første omgang vil blive muligt at opnå download-hastigheder på op til 1.000 Mbit/s.

Læs også:

Stor vækst i salget af lynhurtige fiberforbindelser - steg med 30 procent i 2019

TDC vurderer erstatningskrav mod Slagelse Kommune i fiberfejde

Slagelse Kommune rækker hånden ud til TDC trods stor fiber-konflikt: "Vi håber stadig TDC kommer tilbage"

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S