TDC på vej med fiber-net til 3.000 adresser i Aarhus: Se dem her

TDC er på vej med gratis fiber-opkoblinger til 3.000 adresser i Aarhus.

Artikel top billede

TDC er på vej med gratis opkobling til fibernet til 3.000 adresser i Aarhus, der i den kommende tid vil blive tilbudt både gratis tilslutning med frit valg af internet-leverandør på fibernettet.

De 3.000 adresser kommer i kølvandet på de nuværende omkring 6.000 adresser i Aarhus, som TDC allerede har leveret det gratis fibernet til.

“Efterspørgslen efter fibernet i Aarhus er bestemt ikke blevet mindre, efter at vi begyndte vores udrulning tilbage i april 2019. Derfor er det naturligt for os at udvide udrulningen, og med 3.000 nye adresser, som kan få gratis tilslutning til lynhurtigt internet, yder vi et stærkt bidrag til fremtidssikringen af den digitale infrastruktur i Aarhus,” meddeler TDC i en udsendt meddelelse.

TDC oplyser, at det med det pågældende fibernet i første omgang vil blive muligt at opnå download-hastigheder på op til 1.000 Mbit/s.

Læs også:

Stor vækst i salget af lynhurtige fiberforbindelser - steg med 30 procent i 2019

TDC vurderer erstatningskrav mod Slagelse Kommune i fiberfejde

Slagelse Kommune rækker hånden ud til TDC trods stor fiber-konflikt: "Vi håber stadig TDC kommer tilbage"

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S