Sådan får Pandoras nye it-sikkerhedschef ledelsen med på ændringer: Her er hans plan for de første 100 dage

Smykkeproducenten Pandoras nye sikkerhedschef, Thomas Bonello, har allerede lagt en plan for sine første 100 dage på posten. Se hvad hans plan for virksomheden er her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs Pandoras nye sikkerhedschefs plan for sine første 100 dage i selskabet
  • Se hvordan han får topledelsen til at lytte til sine forslag til ændringer
573
3 min
Tirsdag 2. juni havde Thomas Bonello første dag som it-sikkerhedschef i den danske smykkekoncern Pandora.

Bonello kommer fra et lignende job hos vindmølleproducenten Vestas. Fremover bliver det smykkebutikker i stedet for vindmøllevinger, han skal beskytte mod hackere.

Men selvom jobskiftet også er et markant brancheskift, så minder de to virksomheder meget om hinanden.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S