Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Nilfisk fyrer it-ansatte i Danmark: 10 procent af it-organisationen er opsagt

Nifisk nedlægger en stribe it-stillinger i Danmark som direkte konsekvens af coronakrisen. Stillingerne skal senere genbesættes i Nilfisks nyetablerede it-hub i Ungarn. Fyringerne følger i kølvandet på en hektisk årrække for it-organisationen, da Nilfisk nu har sin tredje CIO siden sommeren 2018.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Nilfisk fyrer 10 danske it-medarbejdere
  • Bliv klogere på hvordan det påvirker selskabets it-afdeling
  • Find ud af hvorfor stillingerne flyttes til Ungarn
  • Se hvordan coronakrisen har ramt Nilfisk
  • Få indblik i hvordan Nilfisks it-organisation har været igennem en hektisk årrække
420
2:15 min

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Gigant-distributøren Also kunne sidste år præsentere en historisk omsætning på 10 milliarder kroner, men nu skuffer toplinjen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stor undersøgelse: Mange virksomheder ramt af ransomware-angreb betaler løsesum trods no pay-politik

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Dansk Schrems II-ekspert: Der er alvorlige mangler i dataaftalen mellem EU og USA

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er hele listen: Sådan klarer 50 danske it-virksomheder sig i Computerworlds store image-undersøgelse

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Med ny direktør ved roret vinder Microsoft for femte år i træk Image-undersøgelsen: "Vi arbejder altid på at blive bedre, og jeg har fire fokuspunkter"