Netflix-serie: Benhård klassekrig på en bundfrossen klode

Serien Snowpiecer udvider og digter videre på universet fra filmen af samme navn, hvor de overlevende fra en global klimakatastrofe fræser afsted på et spor, der rækker hele vejen rundt om en bundfrossen jordklode.

Artikel top billede

Det er ikke hver dag man ser koreansk-tjekkiske samproduktioner i filmverdenen.

Når resultatet ydermere er en science-fiction film med stærkt politiske undertoner, der foregår ombord på et atomdrevet tog efter den totale klimakatastofe, kan man ikke påstå, at bagmændene lefler for den brede leverspostejsmag.

Men Snowpiecer fra 2013 blev dog alligevel en solid nichesucces. Endda i en grad, så at serien af samme navn nu har fået premiere på Netflix.

Handlingen i Snowpiercer foregår – som i forlægget – ombord på et tog, hvor de overlevende fra klimakatastrofen fræser afsted på et spor, der rækker hele vejen rundt om en bundfrossen jordklode.

I spidsen af toget lever den dekadente elite i sus og dus med sprut og sushi, mens underklassen i halen må tage til takke med hårdt arbejde, undertrykkelse og et virkeligt trist fødeudvalg.

Den situation er nogle i sagens natur mere tilfredse med end andre og i længden går det naturligvis, som det må gå: Helt galt.

Man skal næppe have en Ph.d. i politisk sociologi for at gennemskue, at Karl Marx ville have klappet i sine hænder over dén analogi.

De politiske undertoner har nok også været medvirkende til, at de – i skrivende stund – første tre afsnit af serien har fået en noget blandet modtagelse.

Til gengæld har serien angiveligt ambitioner om at brede det i sagens natur noget begrænsede miljø, ligesom sæson to allerede skulle være i støbeskeen. Alene produktionsværdien og de høje ambitioner burde også retfærdiggøre, at man giver de første par episoder en fair chance.

Titel: Snowpiercer (serie, 10 afsnit). Kan ses på Netflix.

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job