Storbank i nødråb: Vores kinesiske forretning er truet, hvis Huawei holdes udenfor

Det får følger for den britiske storbank HSBC's forretning i Kina, hvis Huaweis holdes ud af den britiske 5G-udrulning.

Artikel top billede

Den britiske storbank HSBC råder den britiske regering til ikke at udelukke den kinesiske telegigant Huawei som netværksleverandør til britiske teleoperatører.

HSBC's bestyrelsesformand Mark Tucker advarer om, at banken kan risikere at blive mødt af kinesiske repressalier, der kan true bankens forretning i Kina.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Henstillingen fra den britiske bestyrelsesformand er ifølge den britiske avis The Telegraph blevet forelagt overfor den britiske premierminister Boris Johnson.

Huawei blev i januar måned stemplet af den britiske regering som værende en ’høj-risiko aktør’, hvilket begrænser selskabet til 35 procent af 5G-markedet og samtidig afskærer virksomheden fra at levere datatunge netværksløsninger.

Ifølge regeringskilder overvejer den britiske regering, hvorvidt Huaweis helt skal afholdes fra den britiske 5G-infrastruktur inden 2023.

Se også: Ny plan: Storbritannien vil have Huawei helt ud af vagten i 2023

Herhjemme afslørede Berlingske, at en række breve mellem Huawei og det danske statsministerium, viste hvordan daværende statsminister Lars Løkke Ramussen (V) blev truet med alvorlige konsekvenser for andre kinesiske virksomheders investeringer i landet, hvis Huawei ’kom i knibe’ i spillet om 5G.

Huawei er verdens største leverandør af 5G-udstyr, men har igennem de seneste år mødt anklager fra særligt USA, om at Huawei samarbejder for tæt med den kinesiske regering.

Senest i december 2019 kom det ifølge DR frem, at Kinas ambassadør i Danmark understregede over den Færøerske regering, at landet kunne glemme alt om en handelsaftale med Kina, hvis Huawei blev fravalgt til udrulningen af teleselskabet Føroya Teles 5G-mobilnetværk.

Læs også: Brevudveksling afslører: Huawei truede den danske statsminister i spil om 5G-netværk

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse