Storbank i nødråb: Vores kinesiske forretning er truet, hvis Huawei holdes udenfor

Det får følger for den britiske storbank HSBC's forretning i Kina, hvis Huaweis holdes ud af den britiske 5G-udrulning.

Artikel top billede

Den britiske storbank HSBC råder den britiske regering til ikke at udelukke den kinesiske telegigant Huawei som netværksleverandør til britiske teleoperatører.

HSBC's bestyrelsesformand Mark Tucker advarer om, at banken kan risikere at blive mødt af kinesiske repressalier, der kan true bankens forretning i Kina.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Henstillingen fra den britiske bestyrelsesformand er ifølge den britiske avis The Telegraph blevet forelagt overfor den britiske premierminister Boris Johnson.

Huawei blev i januar måned stemplet af den britiske regering som værende en ’høj-risiko aktør’, hvilket begrænser selskabet til 35 procent af 5G-markedet og samtidig afskærer virksomheden fra at levere datatunge netværksløsninger.

Ifølge regeringskilder overvejer den britiske regering, hvorvidt Huaweis helt skal afholdes fra den britiske 5G-infrastruktur inden 2023.

Se også: Ny plan: Storbritannien vil have Huawei helt ud af vagten i 2023

Herhjemme afslørede Berlingske, at en række breve mellem Huawei og det danske statsministerium, viste hvordan daværende statsminister Lars Løkke Ramussen (V) blev truet med alvorlige konsekvenser for andre kinesiske virksomheders investeringer i landet, hvis Huawei ’kom i knibe’ i spillet om 5G.

Huawei er verdens største leverandør af 5G-udstyr, men har igennem de seneste år mødt anklager fra særligt USA, om at Huawei samarbejder for tæt med den kinesiske regering.

Senest i december 2019 kom det ifølge DR frem, at Kinas ambassadør i Danmark understregede over den Færøerske regering, at landet kunne glemme alt om en handelsaftale med Kina, hvis Huawei blev fravalgt til udrulningen af teleselskabet Føroya Teles 5G-mobilnetværk.

Læs også: Brevudveksling afslører: Huawei truede den danske statsminister i spil om 5G-netværk

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS