Digitaliseringsstyrelsen: Sådan kommer du til at mærke effekten af ny økonomiaftale

En lang række digitaliseringsprojekter har fundet vej til den nye økonomiaftale mellem regeringen, KL og de danske regioner, og flere af projekterne kan være med til at påvirke danskernes kontakt med den offentlige sektor, vurderer Signe Caspersen, vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen.

Artikel top billede

På den nye portal Mit Overblik skal du kunne finde oplysninger om alt lige fra verserende sag om boligstøtte til aftaler med sagsbehandler i kommunen, lyder det fra Signe Caspersen, vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt i planerne for den offentlige it-portal Mitoverblik
  • Bliv klogere på de 13 nye signaturprojekter, der skal udbrede kunstig intelligent i kommunerne
738
3:45 min
Den helt nye økonomiaftale, der er blevet indgået mellem regeringen, KL og de danske regioner, kommer til at sikre en yderligere udbygningen af den nye offentlige it-portal Mit Overblik.

Dermed begynder en række af de sidste brikker at falde på plads for portalen, der i de kommende år udbygges gradvis frem mod 2024.

Ifølge Signe Caspersen, vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen, er Mit Overblik et af de projekter, som danskerne kommer til at opleve en mærkbar effekt af, når de i fremtiden skal interagere med den offentlige sektor.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job