Digitaliseringsstyrelsen: Sådan kommer du til at mærke effekten af ny økonomiaftale

En lang række digitaliseringsprojekter har fundet vej til den nye økonomiaftale mellem regeringen, KL og de danske regioner, og flere af projekterne kan være med til at påvirke danskernes kontakt med den offentlige sektor, vurderer Signe Caspersen, vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen.

Artikel top billede

På den nye portal Mit Overblik skal du kunne finde oplysninger om alt lige fra verserende sag om boligstøtte til aftaler med sagsbehandler i kommunen, lyder det fra Signe Caspersen, vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt i planerne for den offentlige it-portal Mitoverblik
  • Bliv klogere på de 13 nye signaturprojekter, der skal udbrede kunstig intelligent i kommunerne
738
3:45 min
Den helt nye økonomiaftale, der er blevet indgået mellem regeringen, KL og de danske regioner, kommer til at sikre en yderligere udbygningen af den nye offentlige it-portal Mit Overblik.

Dermed begynder en række af de sidste brikker at falde på plads for portalen, der i de kommende år udbygges gradvis frem mod 2024.

Ifølge Signe Caspersen, vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen, er Mit Overblik et af de projekter, som danskerne kommer til at opleve en mærkbar effekt af, når de i fremtiden skal interagere med den offentlige sektor.

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S