Tre danskere anholdt for pirateri i stor international streaming-ring: Har tjent millioner

Politiet har anholdt tre danske mænd som led i en stor international aktion mod et netværk, der har solgt ulovlig streaming.

Artikel top billede

Bagmandspolitiet har anholdt tre danske mænd, som politiet mener har været med i en international ring, der har udbudt ulovlig tv-streaming til mere end to millioner kunder.

Det drejer sig om en 43-årig mand fra Hvidovre, en 46-årig mand fra Vejle og en 40-årig mand fra Billund.

De er blevet anholdt som led i en koordineret aktion, der også har ført til i alt 11 anholdelser i Danmark, Tyskland, Sverige og Spanien.

“Der er tale om et yderst professionelt, internationale netværk, der har tjent over 100 millioner kroner ved at tilbyde ulovlig og meget billig adgang til tv-kanaler, film samt populære streamingtjenester som Netflix, HBO og Amazon,” meddeler vicepolitiinspektør Michael Lichtenstein i en udsendt meddelelse.

Ifølge Bagmandspolitiets efterforskning har netværket udbudt tv-pakker med adgang til 90 danske og 5.100 udenlandske tv-kanaler for blot 669 kroner om året.

Politiet meddeler, at de tre anholdte nu er blevet sigtet og løsladt efter afhøring, men at politiet har beslaglagt pc- og serverudstyr hos dem, som nu skal gennemgåes.

Ifølge Bagmandspolitiet er der samlet set under aktionen blevet beslaglagt udstyr, biler, penge, ure og andre værdier for 36 millioner kroner og lukket for 50 IP-adresser.

“Hvis prisen på en vare eller tjeneste lyder for god til at være sand, så bør man altid overveje, om der kan være ugler i mosen. Vi anbefaler, at man køber sin adgang til streaming hos de kendte udbydere – så er man sikker på, at man ikke støtter kriminelle netværk, men derimod de personer, der producerer indholdet på tjenesterne,” siger Michael Lichtenstein.

Du kan læse mere hos Anklagemyndigheden her.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,