Bog: Verdens hårdeste job æder både idealister og magttosser med hud og hår

Amerikansk veteran indenfor politisk journalistik går i dybden med det amerikanske præsidentskab, der rummer så mange indbyggede paradokser, at det næsten kun kan overraske, når en præsident faktisk får noget fra hånden.

Artikel top billede

En ungdommelig og veloplagt 47-årig Barack Obama holdt sin tiltrædelsestale i 2009 som amerikansk præsident.

Men det var en grånet og synligt træt mand, som trådte ud på den anden side i januar 2017.

Denne ældning er langt fra usædvanlig blandt de 45 mænd, der har beklædt embedet – og i det mindste mistede Obama da hverken helbred eller hårpragt undervejs.

I sin helt nye bog, The Hardest Job in the World: The American Presidency, går den politiske journalist John Dickerson bag facaden på verdens vel nok mest attråede embede.

Et job, der ikke desto mindre æder sig ind på krop og sjæl hos de ambitiøse, energiske og ofte idealistiske personer, der får det. Ofte i takt med, at de tvinges til at gå på kompromis med idealer, håb og planer.

Dickerson kommer omkring præsidentembedets mange indbyggede paradokser og illustrerer dem med utallige eksempler og anekdoter.

For hvordan kan verdens mest magtfulde menneske være bundet så meget på hænder og fødder, at selv minimale forandringer kræver – ofte forgæves – kamp i døgndrift?

Forfatteren har interviewet en lang række nuværende og tidligere stabsfolk fra Det Hvide Hus og går i dybden med, hvilke muligheder og udfordringer, der egentlig ligger i præsidentskabet.

Han sætter også fingeren på nogle af de grundlæggende problemer, der allerede plagede embedet før den nuværende og særdeles Twitterglade præsident trådte ind i det ovale værelse.

Dickerson stiller blandt andet spørgsmålet, om den amerikanske befolknings og den øvrige omverdens forventninger til den amerikanske præsident overhovedet er realistiske og rimelige. Eller om man burde justere billedet af den ofte meget ensomme og magtesløse mand i Det Hvide Hus?

The Hardest Job in the World: The American Presidency udkommer 16, juni. Bogens forfatter, John Dickerson, er mangeårige politisk journalist og 60 Minutes-korrespondent, der indtil videre har dækket seks præsidentkampagner.

Titel: The Hardest Job in the World: The American Presidency. Forfatter: John Dickerson. Udkommer: 16. juni 2020.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S