Bog: Verdens hårdeste job æder både idealister og magttosser med hud og hår

Amerikansk veteran indenfor politisk journalistik går i dybden med det amerikanske præsidentskab, der rummer så mange indbyggede paradokser, at det næsten kun kan overraske, når en præsident faktisk får noget fra hånden.

Artikel top billede

En ungdommelig og veloplagt 47-årig Barack Obama holdt sin tiltrædelsestale i 2009 som amerikansk præsident.

Men det var en grånet og synligt træt mand, som trådte ud på den anden side i januar 2017.

Denne ældning er langt fra usædvanlig blandt de 45 mænd, der har beklædt embedet – og i det mindste mistede Obama da hverken helbred eller hårpragt undervejs.

I sin helt nye bog, The Hardest Job in the World: The American Presidency, går den politiske journalist John Dickerson bag facaden på verdens vel nok mest attråede embede.

Et job, der ikke desto mindre æder sig ind på krop og sjæl hos de ambitiøse, energiske og ofte idealistiske personer, der får det. Ofte i takt med, at de tvinges til at gå på kompromis med idealer, håb og planer.

Dickerson kommer omkring præsidentembedets mange indbyggede paradokser og illustrerer dem med utallige eksempler og anekdoter.

For hvordan kan verdens mest magtfulde menneske være bundet så meget på hænder og fødder, at selv minimale forandringer kræver – ofte forgæves – kamp i døgndrift?

Forfatteren har interviewet en lang række nuværende og tidligere stabsfolk fra Det Hvide Hus og går i dybden med, hvilke muligheder og udfordringer, der egentlig ligger i præsidentskabet.

Han sætter også fingeren på nogle af de grundlæggende problemer, der allerede plagede embedet før den nuværende og særdeles Twitterglade præsident trådte ind i det ovale værelse.

Dickerson stiller blandt andet spørgsmålet, om den amerikanske befolknings og den øvrige omverdens forventninger til den amerikanske præsident overhovedet er realistiske og rimelige. Eller om man burde justere billedet af den ofte meget ensomme og magtesløse mand i Det Hvide Hus?

The Hardest Job in the World: The American Presidency udkommer 16, juni. Bogens forfatter, John Dickerson, er mangeårige politisk journalist og 60 Minutes-korrespondent, der indtil videre har dækket seks præsidentkampagner.

Titel: The Hardest Job in the World: The American Presidency. Forfatter: John Dickerson. Udkommer: 16. juni 2020.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Digitaliseringsstyrelsen

    Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect