Trustpilot har tabt over en milliard kroner siden 2007: "Hvis vi ser bort fra det og udelukkende på kerneforretningen, er virksomheden profitabel"

Siden danskstiftede Trustpilot blev stiftet, har selskabet tabt over en milliard kroner. Det er udtryk for en vækstrejse, som har kostet penge, for ellers er kerneforretning profitabel, lyder det fra selskabets direktør.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Danskstiftede Trustpilot, der står bag en af verdens største anmelderportaler, har år for år kunne fremvise tocifrede vækstrater.

Men endnu har selskabet til gode at tjene penge.

Over de seneste 13 år har Trustpilot tabt over en milliard kroner.

Det skriver Finans.

Ifølge Trustpilots stifter og direktør, Peter Holten Mühlmann, har selskabet investeret i produktet og nye kunder. Og virksomheden er profitabel, lyder beskeden.

"Pengene bliver brugt både på at udvikle produktet, men også at tilknytte nye kunder. Hvis vi ser bort fra det og udelukkende på kerneforretningen, er virksomheden profitabel," lyder det fra Peter Holten Mühlmann til Finans.

Fyrede 80 medarbejdere

Trustpilot kunne forleden fortælle, at 80 ansatte var blevet fyret i foråret, hvilket var den største fyringsrunde i selskabets historie.

Det skete samtidig med, at årets regnskab blev præsenteret, der bød på et underskud på 146,5 millioner kroner.

Læs mere om det her: Trustpilot fyrede 80 medarbejdere: Sætter vækstplan på pause

Trods coronakrise og de store tab er der dog nok med penge på kontoen.

Trustpilots ejerkreds, der inkluderer danske og internationale venturefonde, lagde i marts omkring 364 millioner ind i selskabet.

Til Finans pointerer Peter Holten Mühlmann, at Trustpilot "overhovedet ikke kommer i pengeproblemer."

Som følge af coronasituationen har Trustpilot dog justeret forventningerne ned.

Peter Holten Mühlmann fortalte over for Børsen, at selskabet nu forventer en vækst på et par procent frem for op til 35 procent, inden hele coronapandemien brød ud.

Trustpilot har i dag lidt over 700 medarbejdere fordelt på kontorer i København, New York, Denver, London, Vilnius, Berlin og Melbourne.

Læs også: Danske Trustpilot er godt på vej til at blive helt serverless: Vil udløse kæmpe besparelser

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job