Trustpilot har tabt over en milliard kroner siden 2007: "Hvis vi ser bort fra det og udelukkende på kerneforretningen, er virksomheden profitabel"

Siden danskstiftede Trustpilot blev stiftet, har selskabet tabt over en milliard kroner. Det er udtryk for en vækstrejse, som har kostet penge, for ellers er kerneforretning profitabel, lyder det fra selskabets direktør.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Danskstiftede Trustpilot, der står bag en af verdens største anmelderportaler, har år for år kunne fremvise tocifrede vækstrater.

Men endnu har selskabet til gode at tjene penge.

Over de seneste 13 år har Trustpilot tabt over en milliard kroner.

Det skriver Finans.

Ifølge Trustpilots stifter og direktør, Peter Holten Mühlmann, har selskabet investeret i produktet og nye kunder. Og virksomheden er profitabel, lyder beskeden.

"Pengene bliver brugt både på at udvikle produktet, men også at tilknytte nye kunder. Hvis vi ser bort fra det og udelukkende på kerneforretningen, er virksomheden profitabel," lyder det fra Peter Holten Mühlmann til Finans.

Fyrede 80 medarbejdere

Trustpilot kunne forleden fortælle, at 80 ansatte var blevet fyret i foråret, hvilket var den største fyringsrunde i selskabets historie.

Det skete samtidig med, at årets regnskab blev præsenteret, der bød på et underskud på 146,5 millioner kroner.

Læs mere om det her: Trustpilot fyrede 80 medarbejdere: Sætter vækstplan på pause

Trods coronakrise og de store tab er der dog nok med penge på kontoen.

Trustpilots ejerkreds, der inkluderer danske og internationale venturefonde, lagde i marts omkring 364 millioner ind i selskabet.

Til Finans pointerer Peter Holten Mühlmann, at Trustpilot "overhovedet ikke kommer i pengeproblemer."

Som følge af coronasituationen har Trustpilot dog justeret forventningerne ned.

Peter Holten Mühlmann fortalte over for Børsen, at selskabet nu forventer en vækst på et par procent frem for op til 35 procent, inden hele coronapandemien brød ud.

Trustpilot har i dag lidt over 700 medarbejdere fordelt på kontorer i København, New York, Denver, London, Vilnius, Berlin og Melbourne.

Læs også: Danske Trustpilot er godt på vej til at blive helt serverless: Vil udløse kæmpe besparelser

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse