Kampen om videomøder spidser til: Machine learning kan nu fjerne lyden af barnegråd og knitrende chips-poser fra Google Meet

Støj og dårlig lydkvalitet er noget af det absolut mest irriterende ved videomøder. Nu lancerer Google en ny funktion i Google Meet, som kan kvæle de irriterende lyde fra potter, pander, hunde, chips-poser og hvad man ellers må trækkes med. Det hele er baseret på machine learning til dels udviklet i Stockholm.

Artikel top billede

Google har tændt for en ny funktion i selskabets videomøde-app kaldet Google Meet, som tilsyneladende kan tage livet af en de de største irritationsmomenter ved virtuelle møder - nemlig uvedkommende støj. Det skriver Venturebeat.

Google Meet tæller cirka 100 millioner bruger på verdensplan og ligger i skarp konkurrence med eksempelvis Zoom og Microsoft Teams.

Den nye funktion er til dels udviklet i Googles afdeling i Stockholm, som fik tilført dyb viden om lyd i forbindelse med Googles opkøb af selskabet Limes Audio i januar 2017.

Den nye støjbekæmpende feature bygger på machine learning og afvikles i realtid på Googles enorme cloudplatform.

Funktionen er slået til som standard, men brugerne kan selv slå den fra, hvis man ønsker det.

Google annoncerede allerede i april, at den nye funktion var på vej til kunder til G Suite Enterprise og G Suite Enterprise for Education. De må dog formentlig vente til slutningen af måneden med at prøve den nye funktion, for i første omgang har Google tændt for den i webudgaven af Meet. Efterfølgende bliver der tændt for iOS- og Android-versionerne.

Du kan se Serge Lachapelle, G Suite director of product management, demonstrere den nye støjfjerner for Venturebeat i videoen herunder.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub