Ny aflytningsmetode fra Israel: Forvandler kontorets lamper til trådløse mikrofoner

En ny aflytningsteknik kaldet ’Lamphone’ kan bruges eller misbruges til at overføre lyd trådløst via almindelige lyspærers lys.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Stuens eller kontorets lampe kan være endnu en vektor for hacker-angreb, fremgår det en israelsk it-sikkerheds forskergruppes opsigtsvækkende teknik, kaldet ’Lamphone’.

Selvom stuelampen ikke er opkoblet til andet end elværket, kan den tilsyneladende almindelige husgenstand bruges til at aflytte et rum på afstand, konkluderer forskerne.

Aflytningen foregår ved, at lyskildens udsættes for mikroskopiske vibrationer fra de omgivende lydbølger, vibrationer som det er lykkedes forskerholdet at afkode til et lydsignal.

For gruppen er det lykkedes at genskabe en samtale, der er foretaget op til 25 meter væk udelukkende ved passivt at optage et signal via et teleskop og en bærbar.. Rækkevidden kan dog forlænges ved brug af et større teleskop, lyder det.

Se også: Fremmede stater har angrebet Danmark under coronakrisen: Her vil CFCS styrke den digitale infrastruktur

Visse begrænsninger

Angrebet kræver dog, at lyskilden, eksempelvis elpærer kan ses direkte, hvorfor kontorets PH-lamper og dennes indirekte belysning ikke kan benyttes til aflytning. Lyskilder gemt bag slør, gardiner eller i andre rum kan ikke udnyttes til aflytning.

Samtidig kræver Lamphone-aflytningsteknikken, at lydkilden er tæt nok på og kraftig nok, til at få lyskilden til at vibrere, understreget teamet.

Lamphone-angrebet er detaljeret i denne rapport, udgivet af forskere fra Ben-Gurion universitet samt Weizmans videnskabelige institut i Israel.

Læs også: 5G–sikkerhed: Hvor bekymrede skal vi være?

Teknikken kan ses i aktion i videoen nedenunder:

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S