Ny aflytningsmetode fra Israel: Forvandler kontorets lamper til trådløse mikrofoner

En ny aflytningsteknik kaldet ’Lamphone’ kan bruges eller misbruges til at overføre lyd trådløst via almindelige lyspærers lys.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Stuens eller kontorets lampe kan være endnu en vektor for hacker-angreb, fremgår det en israelsk it-sikkerheds forskergruppes opsigtsvækkende teknik, kaldet ’Lamphone’.

Selvom stuelampen ikke er opkoblet til andet end elværket, kan den tilsyneladende almindelige husgenstand bruges til at aflytte et rum på afstand, konkluderer forskerne.

Aflytningen foregår ved, at lyskildens udsættes for mikroskopiske vibrationer fra de omgivende lydbølger, vibrationer som det er lykkedes forskerholdet at afkode til et lydsignal.

For gruppen er det lykkedes at genskabe en samtale, der er foretaget op til 25 meter væk udelukkende ved passivt at optage et signal via et teleskop og en bærbar.. Rækkevidden kan dog forlænges ved brug af et større teleskop, lyder det.

Se også: Fremmede stater har angrebet Danmark under coronakrisen: Her vil CFCS styrke den digitale infrastruktur

Visse begrænsninger

Angrebet kræver dog, at lyskilden, eksempelvis elpærer kan ses direkte, hvorfor kontorets PH-lamper og dennes indirekte belysning ikke kan benyttes til aflytning. Lyskilder gemt bag slør, gardiner eller i andre rum kan ikke udnyttes til aflytning.

Samtidig kræver Lamphone-aflytningsteknikken, at lydkilden er tæt nok på og kraftig nok, til at få lyskilden til at vibrere, understreget teamet.

Lamphone-angrebet er detaljeret i denne rapport, udgivet af forskere fra Ben-Gurion universitet samt Weizmans videnskabelige institut i Israel.

Læs også: 5G–sikkerhed: Hvor bekymrede skal vi være?

Teknikken kan ses i aktion i videoen nedenunder:

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS