Amazon i kovending: Pludselig vil Jeff Bezos gerne vidne om monopol-anklager

Topchefen for Amazon Jeff Bezos meddeler nu, at han villig til at vidne for politikerne i den amerikanske kongres.

Artikel top billede

Amazons topchef og stifter Jeff Bezos meddeleler nu, at han er klar til at vidne for den amerikanske kongres i forbindelse med en monopol-undersøgelse af hans e-handels-imperie.

Det skriver New York Times.

Ifølge den amerikanske avis har Jeff Bezos og Amazon ikke tidligere været villige til at stille op til at vidne foran kongressens juridiske komite, der er ansvarlig for en aktuel monopol-ganskning af Amazon.

Amazons modvilje har ifølge New York Times fået flere amerikanske politikere til at lufte muligheden for at tage skridt, der juridisk vil forpligte topchefen til at vidne.

Men i et brev afsendt fra Amazons advokatfirma, Covington & Burling, til de amerikanske politikere, meddeler it-giganten nu, at Amazon ønsker at samarbejde med myndighederne, og at selskabet i den forbindese vil stille ledelsen, herunder Jeff Bezos, til rådighed for vidneforklaringer.

Avokatfirmaet oplyser dog at Jeff Bezos tilgængelighed kræver af, at en række problemstillinger bliver løst først. Herunder tid, format og komiteens ønsker om adgang til interne dokumenter.

De amerikanske myndigheder meddelte for et år siden, at de ønskede at undersøge tech-giganter som Amazon, Facebook, Google og Apple for potentielle konkurrenceforvridende aktiviteter.

Læs også: Amerikanske myndighed indleder officiel efterforskning af landets tech-giganter

Læses lige nu

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Software Developer

    Fyn

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS