Amazon i kovending: Pludselig vil Jeff Bezos gerne vidne om monopol-anklager

Topchefen for Amazon Jeff Bezos meddeler nu, at han villig til at vidne for politikerne i den amerikanske kongres.

Artikel top billede

Amazons topchef og stifter Jeff Bezos meddeleler nu, at han er klar til at vidne for den amerikanske kongres i forbindelse med en monopol-undersøgelse af hans e-handels-imperie.

Det skriver New York Times.

Ifølge den amerikanske avis har Jeff Bezos og Amazon ikke tidligere været villige til at stille op til at vidne foran kongressens juridiske komite, der er ansvarlig for en aktuel monopol-ganskning af Amazon.

Amazons modvilje har ifølge New York Times fået flere amerikanske politikere til at lufte muligheden for at tage skridt, der juridisk vil forpligte topchefen til at vidne.

Men i et brev afsendt fra Amazons advokatfirma, Covington & Burling, til de amerikanske politikere, meddeler it-giganten nu, at Amazon ønsker at samarbejde med myndighederne, og at selskabet i den forbindese vil stille ledelsen, herunder Jeff Bezos, til rådighed for vidneforklaringer.

Avokatfirmaet oplyser dog at Jeff Bezos tilgængelighed kræver af, at en række problemstillinger bliver løst først. Herunder tid, format og komiteens ønsker om adgang til interne dokumenter.

De amerikanske myndigheder meddelte for et år siden, at de ønskede at undersøge tech-giganter som Amazon, Facebook, Google og Apple for potentielle konkurrenceforvridende aktiviteter.

Læs også: Amerikanske myndighed indleder officiel efterforskning af landets tech-giganter

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS