Amazon i kovending: Pludselig vil Jeff Bezos gerne vidne om monopol-anklager

Topchefen for Amazon Jeff Bezos meddeler nu, at han villig til at vidne for politikerne i den amerikanske kongres.

Artikel top billede

Amazons topchef og stifter Jeff Bezos meddeleler nu, at han er klar til at vidne for den amerikanske kongres i forbindelse med en monopol-undersøgelse af hans e-handels-imperie.

Det skriver New York Times.

Ifølge den amerikanske avis har Jeff Bezos og Amazon ikke tidligere været villige til at stille op til at vidne foran kongressens juridiske komite, der er ansvarlig for en aktuel monopol-ganskning af Amazon.

Amazons modvilje har ifølge New York Times fået flere amerikanske politikere til at lufte muligheden for at tage skridt, der juridisk vil forpligte topchefen til at vidne.

Men i et brev afsendt fra Amazons advokatfirma, Covington & Burling, til de amerikanske politikere, meddeler it-giganten nu, at Amazon ønsker at samarbejde med myndighederne, og at selskabet i den forbindese vil stille ledelsen, herunder Jeff Bezos, til rådighed for vidneforklaringer.

Avokatfirmaet oplyser dog at Jeff Bezos tilgængelighed kræver af, at en række problemstillinger bliver løst først. Herunder tid, format og komiteens ønsker om adgang til interne dokumenter.

De amerikanske myndigheder meddelte for et år siden, at de ønskede at undersøge tech-giganter som Amazon, Facebook, Google og Apple for potentielle konkurrenceforvridende aktiviteter.

Læs også: Amerikanske myndighed indleder officiel efterforskning af landets tech-giganter

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job