Amazon i kovending: Pludselig vil Jeff Bezos gerne vidne om monopol-anklager

Topchefen for Amazon Jeff Bezos meddeler nu, at han villig til at vidne for politikerne i den amerikanske kongres.

Artikel top billede

Amazons topchef og stifter Jeff Bezos meddeleler nu, at han er klar til at vidne for den amerikanske kongres i forbindelse med en monopol-undersøgelse af hans e-handels-imperie.

Det skriver New York Times.

Ifølge den amerikanske avis har Jeff Bezos og Amazon ikke tidligere været villige til at stille op til at vidne foran kongressens juridiske komite, der er ansvarlig for en aktuel monopol-ganskning af Amazon.

Amazons modvilje har ifølge New York Times fået flere amerikanske politikere til at lufte muligheden for at tage skridt, der juridisk vil forpligte topchefen til at vidne.

Men i et brev afsendt fra Amazons advokatfirma, Covington & Burling, til de amerikanske politikere, meddeler it-giganten nu, at Amazon ønsker at samarbejde med myndighederne, og at selskabet i den forbindese vil stille ledelsen, herunder Jeff Bezos, til rådighed for vidneforklaringer.

Avokatfirmaet oplyser dog at Jeff Bezos tilgængelighed kræver af, at en række problemstillinger bliver løst først. Herunder tid, format og komiteens ønsker om adgang til interne dokumenter.

De amerikanske myndigheder meddelte for et år siden, at de ønskede at undersøge tech-giganter som Amazon, Facebook, Google og Apple for potentielle konkurrenceforvridende aktiviteter.

Læs også: Amerikanske myndighed indleder officiel efterforskning af landets tech-giganter

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS