Amazon i kovending: Pludselig vil Jeff Bezos gerne vidne om monopol-anklager

Topchefen for Amazon Jeff Bezos meddeler nu, at han villig til at vidne for politikerne i den amerikanske kongres.

Artikel top billede

Amazons topchef og stifter Jeff Bezos meddeleler nu, at han er klar til at vidne for den amerikanske kongres i forbindelse med en monopol-undersøgelse af hans e-handels-imperie.

Det skriver New York Times.

Ifølge den amerikanske avis har Jeff Bezos og Amazon ikke tidligere været villige til at stille op til at vidne foran kongressens juridiske komite, der er ansvarlig for en aktuel monopol-ganskning af Amazon.

Amazons modvilje har ifølge New York Times fået flere amerikanske politikere til at lufte muligheden for at tage skridt, der juridisk vil forpligte topchefen til at vidne.

Men i et brev afsendt fra Amazons advokatfirma, Covington & Burling, til de amerikanske politikere, meddeler it-giganten nu, at Amazon ønsker at samarbejde med myndighederne, og at selskabet i den forbindese vil stille ledelsen, herunder Jeff Bezos, til rådighed for vidneforklaringer.

Avokatfirmaet oplyser dog at Jeff Bezos tilgængelighed kræver af, at en række problemstillinger bliver løst først. Herunder tid, format og komiteens ønsker om adgang til interne dokumenter.

De amerikanske myndigheder meddelte for et år siden, at de ønskede at undersøge tech-giganter som Amazon, Facebook, Google og Apple for potentielle konkurrenceforvridende aktiviteter.

Læs også: Amerikanske myndighed indleder officiel efterforskning af landets tech-giganter

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS