Klar konsekvens af Højesterets-dom om digital tinglysning: "Der er sat streg under, at aktører ikke kan holdes ansvarlige, hvis blot it-systemet er komplekst"

Højesterets punktum i skandalen om digital tinglysning er en milepæl i diskussionen om, hvem der har ansvaret for offentlige it-skandaler, mener professor Kim Normann Andersen, CBS. Og nu står staten betydeligt stærkere i fremtidige forhandlinger.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Kim Norman Andersens bud på konsekvenserne af dommen
  • Derfor er dommen overraskende
369
2 min
Mandag afgjorde Højesteret, at Domstolsstyrelsen slipper for at betale erstatning til de bolighandlende, som blev ramt af den kaotiske implementering i 2009 af selvbetjeningsløsningen i forbindelse med den digitale tinglysning.

Det kan du læse mere om her:
Staten slipper for at skulle betale erstatning for kæmpe it-skandale: Højesteret frifinder Domstolsstyrelsen for ansvar


Den afgørelse er både dybt interessant og en milepæl i diskussionen om, hvem der har ansvaret, hvis store offentlige it-projekter ender som skandaler.

Det mener professor Kim Normann Andersen, afdelingen for digitalisering på Copenhagen Business School (CBS).

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS