Klar konsekvens af Højesterets-dom om digital tinglysning: "Der er sat streg under, at aktører ikke kan holdes ansvarlige, hvis blot it-systemet er komplekst"

Højesterets punktum i skandalen om digital tinglysning er en milepæl i diskussionen om, hvem der har ansvaret for offentlige it-skandaler, mener professor Kim Normann Andersen, CBS. Og nu står staten betydeligt stærkere i fremtidige forhandlinger.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Kim Norman Andersens bud på konsekvenserne af dommen
  • Derfor er dommen overraskende
369
2 min
Mandag afgjorde Højesteret, at Domstolsstyrelsen slipper for at betale erstatning til de bolighandlende, som blev ramt af den kaotiske implementering i 2009 af selvbetjeningsløsningen i forbindelse med den digitale tinglysning.

Det kan du læse mere om her:
Staten slipper for at skulle betale erstatning for kæmpe it-skandale: Højesteret frifinder Domstolsstyrelsen for ansvar


Den afgørelse er både dybt interessant og en milepæl i diskussionen om, hvem der har ansvaret, hvis store offentlige it-projekter ender som skandaler.

Det mener professor Kim Normann Andersen, afdelingen for digitalisering på Copenhagen Business School (CBS).

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics