Kenn Fogelstrøm fik ansvaret for Social Pension da KMD blev fyret: "Der har været nætter, hvor jeg er vågnet badet i sved"

En dag i marts 2017 fik projektdirektør Kenn Fogelstrøm opgaven om hurtigst muligt at få sat en erstatning for det kuldsejlede Social Pensions-system i drift. Det skete alt imens, ATP og KMD kæmpede en juridisk boksekamp i en erstatningssag om milliardbeløb. Kom med bag kulissen i udviklingen af det kritiske og skandaleramte system.

Artikel top billede

Billede: ATP.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Kom ind i maskinrummet bag udviklingen af Social Pension-systemet
  • Så mange fejl har der været i systemet i de første tre måneder
  • Hvilke udfordringer Kenn Fogelstrøm har skulle tackle
  • Hvordan Netcompanys unge folk blev håndteret
1.880
9:30 min
Udbetaling Danmark, der ligger under ATP, satte 2. marts 2020 det nye Sociale Pension-system i drift.

Det skete tre år efter, at KMD i marts 2017 var blevet fyret fra det oprindelige projekt efter flere måneders utilfredshed, der endte i en bitter erstatningsssag.

Computerworld har fået indblik i, hvad der skete bag kulissen i udviklingen af det kritiske og skandaleramte system, der har været undervejs siden 2016.

ATP sætter projektdirektør Kenn Fogelstrøm på den tunge opgave med at få et nyt system i luften.

Det skal vise sig at være den største og mest nervepirrende opgave, han nogensinde er blevet sat på.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job