Kenn Fogelstrøm fik ansvaret for Social Pension da KMD blev fyret: "Der har været nætter, hvor jeg er vågnet badet i sved"

En dag i marts 2017 fik projektdirektør Kenn Fogelstrøm opgaven om hurtigst muligt at få sat en erstatning for det kuldsejlede Social Pensions-system i drift. Det skete alt imens, ATP og KMD kæmpede en juridisk boksekamp i en erstatningssag om milliardbeløb. Kom med bag kulissen i udviklingen af det kritiske og skandaleramte system.

Artikel top billede

Billede: ATP.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Kom ind i maskinrummet bag udviklingen af Social Pension-systemet
  • Så mange fejl har der været i systemet i de første tre måneder
  • Hvilke udfordringer Kenn Fogelstrøm har skulle tackle
  • Hvordan Netcompanys unge folk blev håndteret
1.880
9:30 min
Udbetaling Danmark, der ligger under ATP, satte 2. marts 2020 det nye Sociale Pension-system i drift.

Det skete tre år efter, at KMD i marts 2017 var blevet fyret fra det oprindelige projekt efter flere måneders utilfredshed, der endte i en bitter erstatningsssag.

Computerworld har fået indblik i, hvad der skete bag kulissen i udviklingen af det kritiske og skandaleramte system, der har været undervejs siden 2016.

ATP sætter projektdirektør Kenn Fogelstrøm på den tunge opgave med at få et nyt system i luften.

Det skal vise sig at være den største og mest nervepirrende opgave, han nogensinde er blevet sat på.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job