Coronakrisen får svensk region til at lægge stort it-projekt på is: “Alting har ændret sig”

I den svenske hovedstadsregion betyder coronakrisen nu, at man må indstille arbejdet med at indføre et nyt journalsystem.

Artikel top billede

(Foto: Photo by sandro porfirio on Unsplash)

Det svenske sundhedsvæsen har været hårdt presset af coronakrisen, og det får nu konsekvenser for en stor it-satsning i Region Stockholm, hvor journalsystemet på hovedstadens sygehuse skulle udskiftes.

Det skriver Computerworlds svenske søster medie Computersweden.

Ifølge det svenske medie har regionsrådet i Stockholm nu besluttet, at arbejdet med projektet indtil videre skal lægges på is.

“Alting har ændret sig. Alle dem, der har arbejdet med kravene og evalueringen af systemerne, er nu vendt tilbage til sundhedsvæsenet for at arbejde med covid-19 patienter,” siger Daniel Forslund, der sidder i regionsrådet for partiet Liberalerna ifølge Computersweden.

Læs også: Norsk it-firma vinder million-kontrakt i Region Hovedstaden: Skal levere talegenkendelse til Sundhedsplatformen

Hårdest ramt i Sverige

Stockholm er det område i Sverige, der er blevet hårdest ramt af corona-epidemien.

Alene i Stockholm er der ifølge de svenske myndigheders officielle tal indtil videre 2211 corona-smittede borgere, der er døde. Aktuelt er der 460 indlagte med corona på sygehusene i den svenske hovedstad. Til sammenligning er der i hele Danmark 598 døde og 60 personer, der aktuelt er indlagt med corona.

Daniel Forslund forklarer, at det ikke er det rette tidspunkt at udskifte regionens journalsystem.

“Desværre er problemstillingen den samme, som den hidtil har været. Vores it-miljø er stadigvæk gammelt og forældet, og det er vi nødt til at ændre på,” siger han.

Læs også: Kaotisk implementering af Sundhedsplatformen afsløret: "Skal patienten have amputeret det venstre ben eller det rigtige ben?"

Uvis situation

Ifølge Computersweden er det endnu uvist, hvornår sundhedsvæsenet i hovedstaden igen vil fungere normalt og hvilke økonomiske konsekvenser epidemien vil få for sundhedsvæsenet.

“Vi ved ikke, hvornår pandemien vil ende, eller om den blive værre. Her i Stockholm er vi ramt hårdest i Sverige. Samtidig kommer der en gigantisk pukkel, der nu opbygges fordi operationer og andre behandlinger bliver udskudt. Det er en byrde, der bliver tung at bære,” siger Daniel Forslund.

Den svenske politiker forklarer samtidig, at al arbejdet med udskiftningen af sundhedssystemet ikke er spildt. Budgettet til udskiftningen af systemet forblive indtakt og meget af forarbejdet kan genbruges.

Daniel Forslund vurderer dog ifølge Computersweden, at kravspecifikationerne skal opdateres efter coronakrisen.

Læs også: Historien om mit brækkede ben og de gamle systemer: "Bevogt den med dit liv," sagde lægen om den cd med mine data, som jeg fik udleveret

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S