Preben Damgaard advarer mod færre investeringer: Risikoappetitten er blevet reduceret markant efter coronakrisen

Coronakrisen kommer til at få betydning for iværksætternes muligheder for at få ny kapital. Det mener it-investor Preben Damgaard der vurderer, at investorerne er blevet mere forsigtige.

Artikel top billede

Danske it-iværksættere skal kigge langt efter nye investeringer for tiden.

Coronakrisen rammer nemlig dansk erhvervsliv bredt og det gælder også for de mindre iværksættere, der er tvunget til at ændret deres fokus.

Det mener it-investor Preben Damgaard, der peger på, at coronakrisen har tvunget iværksættere til at skrue ned for vækstambitionerne, skriver Børsen.

“Skiftet sker, fordi kapitalen i hvert fald midlertidig er blevet mere forsigtig. Tidligere har der været en større risikoappetit hos investorerne, men den er reduceret lige nu,” siger it-iværksætteren Preben Damgaard, til avisen.

Stifter og administrerende direktør for anmelderportalen Trustpilot fortæller til Børsen, at coronakrisen har tvunget selskabet til at fyre 80 medarbejdere og reducere pengeforbruget "ganske voldsomt," for at fokusere på indtjeningen.

Læs også: Coronakrisen har udstillet den ringe digitalisering i mange virksomheder: “Jeg kender til arbejdspladser, hvor man har haft videokonferencer uden video”

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)