Morgen-briefing: Nye krav til offentlige websider fra september / Smittestop-appen ligger nu nummer ét i App Store / Zoom-aktien har samme værdi som Novo Nordisk

Nye krav til offentlige websider fra september. Smittestop-appen ligger nu nummer ét i App Store. Zoom-aktien har samme værdi som Novo Nordisk. Facebook fjerner "had-kampagner" fra Donald Trump.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen denne fredag morgen, og velkommen til ugens sidste morgen-briefing.

Vi tager en som altid en gennemgang af dagens kort it-nyheder, inden de fleste af os kan holde en velfortjent weekend. Bag tasterne er for sidste gang i denne omgang Jakob Schjoldager.

Nye krav til offentlige websider fra september

Efter sommerferien skal alle offentlige websteder være webtilgængelige, lyder det nu fra Digitaliseringsstyrelsen.

Det betyder mere konkret, at offentlige hjemmesider fra 23. september skal være tilgængelige for borgere med nedsat syn, hørelse eller andre handicap.

“Webtilgængelighed er en vigtig del af den digitale dagsorden. I et højt digitaliseret land som Danmark er det vigtigt, at alle – uanset særlige behov eller handicap – kan benytte digitale løsninger i den offentlige sektor,” siger Signe Caspersen, vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen ifølge styrelsens hjemmeside.

Det anslås, at mellem 15-20 oplever vanskeligheder, når de besøger offentlige hjemmesider, lyder det fra Digitaliseringsstyrelsen.

Du kan læse mere om, hvilke krav offentlige hjemmesider skal leve op til på Digitaliseringsstyrelsens hjemmeside.

Smittestop-appen ligger nu nummer ét i App Store

Torsdag kunne Sundheds- og ældreminister, Magnus Heunicke, efter ugers ventetid endelig præsentere den danske smitteopsporingsapp, og noget tyder på, at danskerne allerede har taget den nye app til sig i stort omfang.

I løbet af de første døgn er den nye danske corona-app Smittestop den mest hentede app i Apples App Store.

“Så er vores app Smitte|stop nummer på hitlisten over mest downloadede i den danske appstore. Tak til alle, der downloader vores nye våben mod de skjulte smittekæder, så vi kan holde vores samfund mest muligt åbent. Stop smitten, hent appen,” skriver ministeren på twitter.

Zoom-aktien har samme værdi som Novo Nordisk

På få måneder har millioner af nye brugere taget videotjenesten Zoom til sig, og det har investorerne i den grad også.

Siden nytår er aktien i selskabet steget med 250 procent, og placerer virksomheden med en værdi på 68 milliarder dollar eller 450 milliarder kroner.

Det skriver Børsen.

Den massive himmelflygt på børsen betyder, at Zoom i dag er lige så meget værd som Novo Nordisk og tre gange så værdifuld som A. P. Møller Maersk.

“Det er længe siden, den forlod jordens overflade,” lyder vurderingen fra Per Hansen, investeringsøkonom hos Nordnet, over for avisen.

Tjenesten har været heftigt debatteret for sine sikkerhedsmangler og andre kritikpunkter, men det ændre ikke på virksomhedens enorme popularitet, både blandt brugerne men altså også hos investorerne.

Facebook fjerner "had-kampagner" fra Donald Trump

Den amerikanske sociale mediegigant Facebook valgte torsdag at fjerne flere opslag og kampagner fra den amerikanske præsident, Donald Trump, der forsøger at blive genvalgt i november.

Selskabet mente at de politiske reklamer brød med virksomhedens egen regler for “organiseret had,” skriver nyhedsbureauet Reuters.

Reklamerne var tilsyneladende en kampagne for at få brugerne til at underskrive en begæring, der skulle gøre den anti-facistiske gruppe Antifa ulovlig i USA, sammen med organisationens logo. En idé præsidenten tidligere har talt om offenligt.

Beslutningen fra Facebook er særlig markant fordi selskabets stifter og CEO var stærkt kritisk over for Twitter, da mediet valgte at markere et af Trumps tweets om brevstemning som ukorrekt.

”Vores politik forbyder brugen af bandlyste hadgruppers symboler til at identificere politiske fanger uden en medfølgende tekst der fordømmer eller diskuterer symbolet,” lød det fra en talsperson for Facebook.

Printersalget falder hurtigere end ventet

Det kommer formentlig ikke bag på mange, at printermarkedet er på tilbagetog, men markedet falder hurtigere end ventet.

Selskabet Brother Nordic anslår en tilbagegang i markedet på 10 procent, og det var altså mere end man havde forventet.

Det skriver Finans.

Printervirksomheden ender med en 53 millioner euro. Det er en tilbagegang på fire millioner sammenlignet med året før, hvor tilbagegangen på markedet også skrumpede hurtigere end forventet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job