Nets tvinges til at udskyde milliardhandel med Mastercard

Nets må udskyde salget af Betalingsservice for milliarder til Mastercard.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

6. august 2019 meddelte Nets, at selskabet havde indgået en kæmpe aftale til en værdi af 21 milliarder kroner ved at sælge Nets' konto-til-konto-baserede tjenester, herunder Betalingsservice, til Mastercard.

Men den melding kommer nu til at fejre et års jubilæum uden, handlen er gået endeligt igennem.

Nets forventede, at handlen ville gå igennem i første halvdel af 2020, men i april, meddelte Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, at den konkurrencemæssige behandling af handlen var overdraget til EU-Kommissionen for en endelig afgørelse.

Og derfor tvinges Nets nu til at udskyde gennemførslen af den forventede handel til efteråret.

Det skriver Finans.

"Vi har arbejdet henimod at gennemføre salget af Corporate Services-divisionen til Mastercard i første halvår. Dette afventer dog fortsat myndighedsgodkendelse fra EU, hvorfor vi forventer, at salget først afsluttes i tredje kvartal," skriver Søren Winge, pressechef i Nets, i en skriftlig kommentar, til mediet.

Læs mere her: Nets sælger Betalingsservice til Mastercard i kæmpe milliardhandel

Forsinkelse truer ikke handel

Trods udskydelsen er handlen ifølge Finans' oplysninger ikke truet.

I stedet forklares forsinkelsen med, at en myndighedsgodkendelse af så store handler simpelthen bare tager lang tid.

Som en del af handlen er det planen, at Mastercard skal overtage 270 Nets-medarbejdere.

Det kan du læse mere om her: Mastercard overtager 270 Nets-medarbejdere i milliardhandel

Annonce

DHI A/S

Software Developer

Københavnsområdet

Københavns Universitet

Platform Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S