Nets tvinges til at udskyde milliardhandel med Mastercard

Nets må udskyde salget af Betalingsservice for milliarder til Mastercard.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

6. august 2019 meddelte Nets, at selskabet havde indgået en kæmpe aftale til en værdi af 21 milliarder kroner ved at sælge Nets' konto-til-konto-baserede tjenester, herunder Betalingsservice, til Mastercard.

Men den melding kommer nu til at fejre et års jubilæum uden, handlen er gået endeligt igennem.

Nets forventede, at handlen ville gå igennem i første halvdel af 2020, men i april, meddelte Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, at den konkurrencemæssige behandling af handlen var overdraget til EU-Kommissionen for en endelig afgørelse.

Og derfor tvinges Nets nu til at udskyde gennemførslen af den forventede handel til efteråret.

Det skriver Finans.

"Vi har arbejdet henimod at gennemføre salget af Corporate Services-divisionen til Mastercard i første halvår. Dette afventer dog fortsat myndighedsgodkendelse fra EU, hvorfor vi forventer, at salget først afsluttes i tredje kvartal," skriver Søren Winge, pressechef i Nets, i en skriftlig kommentar, til mediet.

Læs mere her: Nets sælger Betalingsservice til Mastercard i kæmpe milliardhandel

Forsinkelse truer ikke handel

Trods udskydelsen er handlen ifølge Finans' oplysninger ikke truet.

I stedet forklares forsinkelsen med, at en myndighedsgodkendelse af så store handler simpelthen bare tager lang tid.

Som en del af handlen er det planen, at Mastercard skal overtage 270 Nets-medarbejdere.

Det kan du læse mere om her: Mastercard overtager 270 Nets-medarbejdere i milliardhandel

Annonce

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Datacenter & Automation

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S