Nets sælger Betalingsservice til Mastercard i kæmpe milliardhandel

Mastercard køber Nets' konto-til-konto-baserede tjenester, der blandt andet omfatter Betalingsservice, for lidt over 21 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Nets)

Den danske betalingsgigant Nets sælger selskabets konto-til-konto-baserede tjenester, herunder Betalingsservice, til Mastercard til en samlet pris på 21 milliarder kroner.

Det oplyser Nets.

Nets konto-til-konto baserede services dækker udover Betalingsservice også over clearing og realtidsbetalinger samt digitale regningsbetalinger.

Læs mere om handlen her: Mastercard overtager 270 Nets-medarbejdere i milliardhandel

Prisen er 2,85 milliarder euro, svarende til omkring 21,3 milliarder kroner.

"Vi har igennem de seneste fem år opbygget en stærk konto-til-konto platform med globale vækstperspektiver. Men for fuldt ud at realisere det internationale vækstpotentiale ud over vores eksisterende geografiske tilstedeværelse kræves evner og ressourcer i en grad, som kun en etableret, global markedsleder besidder. Med sin globale rækkevidde er Mastercard i en unik position til at kunne forløse det potentiale som vores konto-til-konto platform har," lyder det i en meddelse fra Nets-topchef Bo Nilsson, der fortsætter:

"Aftalen styrker vores fleksibilitet og gør os i stand til at tage del i den igangværende konsolidering af betalingsindustrien. Den gør os også i stand til at udbygge vores førende position som en one-stop shop for forretninger og en stærk udbyder af processing services til banker på tværs af Europa."

Læs også: Nets' overskud styrtdykker med 900 millioner kroner

Derfor køber Mastercard Nets-tjenester

Mastercard får som en del af aftalen adgang til Nets' medarbejdere på konto-til-konto området.

"De globale perspektiver for realtidsbetalinger accelerer. Denne aftale styrker vores unikke position som en one-stop shop partner som kan dække alle banker, forretninger og staters betalingsbehov," lyder det fra Michael Miebach, chief Product & innovation officer fra Mastercard, i meddelelsen, der fortsætter:

"I kombination med Mastercards nuværende aktiver så som Vocalink, Transfast og Transactis får vi nu en innovationskraft og ekspertise inden for realtidsbetalinger, som virkelig differentierer os."

Læs også: Nets tæt på at tabe kæmpeopgave på betalingsplatform til konkurrent

Handel afventer godkendelse

De solgte aktiviteter dækker over hovedparten af Nets Corporate Service forretning.

Nets eID og digitaliserings services, som eksempelvis NemID i Danmark, er ikke en del af handlen og vil blive fastholdt som en kernekompetence i Nets.

Aftalen skal nu godkendes af de relevante myndigheder, før handlen kan betragtes som endelig.

Parterne oplyser ikke, hvornår handlen forventes endeligt godkendt.

Læs også: Uber, Apple Pay og ingen kontanter: Sådan kommer du ifølge eksperterne til at betale lige om lidt

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS