Det danske regnskabsprogram Billy skal have ny direktør - her er profilen, som selskabet er på udkig efter

Billy er på jagt efter en ny direktør efter, at Jonas Midtgaard i sidste uge meddelte sin afgang. "Vi ser Billy som en usleben diamant, og derfor er det vigtigt, at vi finder en person, der kan realisere det potentiale," lyder det fra selskabets ejer.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Disse krav skal du opfylde, hvis du skal være Billys næste CEO
  • Få indsigt i hvilke mål den nye direktør skal opfylde
  • Få forklaret Billys strategi
  • Bliv klogere på hvilke tanker Billys ejere, Ageras, gør sig om fremtidige opkøb
729
3:45 min
Regnskabsprogrammet Billy er på jagt efter en ny administrerende direktør, der skal afløse Jonas Midtgaard, som netop er stoppet i virksomheden.

Det fortæller Martin Hegelund. Han er medstifter af Billys moderselskab Ageras, og i en midlertidig periode kommer han til at indtage direktørstolen.

”Jeg har ikke selv nogen intention om at fortsætte som direktør permanent. Men jeg tager over i nogle måneder, indtil at vi har fundet den rette profil,” siger han.

[b]Læs også: Jonas Midtgaard stopper som administrerende direktør i Billy: Selskabet går nu på jagt efter hans afløser[/b]

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S