Det danske regnskabsprogram Billy skal have ny direktør - her er profilen, som selskabet er på udkig efter

Billy er på jagt efter en ny direktør efter, at Jonas Midtgaard i sidste uge meddelte sin afgang. "Vi ser Billy som en usleben diamant, og derfor er det vigtigt, at vi finder en person, der kan realisere det potentiale," lyder det fra selskabets ejer.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Disse krav skal du opfylde, hvis du skal være Billys næste CEO
  • Få indsigt i hvilke mål den nye direktør skal opfylde
  • Få forklaret Billys strategi
  • Bliv klogere på hvilke tanker Billys ejere, Ageras, gør sig om fremtidige opkøb
729
3:45 min
Regnskabsprogrammet Billy er på jagt efter en ny administrerende direktør, der skal afløse Jonas Midtgaard, som netop er stoppet i virksomheden.

Det fortæller Martin Hegelund. Han er medstifter af Billys moderselskab Ageras, og i en midlertidig periode kommer han til at indtage direktørstolen.

”Jeg har ikke selv nogen intention om at fortsætte som direktør permanent. Men jeg tager over i nogle måneder, indtil at vi har fundet den rette profil,” siger han.

[b]Læs også: Jonas Midtgaard stopper som administrerende direktør i Billy: Selskabet går nu på jagt efter hans afløser[/b]

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos