Det danske regnskabsprogram Billy skal have ny direktør - her er profilen, som selskabet er på udkig efter

Billy er på jagt efter en ny direktør efter, at Jonas Midtgaard i sidste uge meddelte sin afgang. "Vi ser Billy som en usleben diamant, og derfor er det vigtigt, at vi finder en person, der kan realisere det potentiale," lyder det fra selskabets ejer.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Disse krav skal du opfylde, hvis du skal være Billys næste CEO
  • Få indsigt i hvilke mål den nye direktør skal opfylde
  • Få forklaret Billys strategi
  • Bliv klogere på hvilke tanker Billys ejere, Ageras, gør sig om fremtidige opkøb
729
3:45 min
Regnskabsprogrammet Billy er på jagt efter en ny administrerende direktør, der skal afløse Jonas Midtgaard, som netop er stoppet i virksomheden.

Det fortæller Martin Hegelund. Han er medstifter af Billys moderselskab Ageras, og i en midlertidig periode kommer han til at indtage direktørstolen.

”Jeg har ikke selv nogen intention om at fortsætte som direktør permanent. Men jeg tager over i nogle måneder, indtil at vi har fundet den rette profil,” siger han.

[b]Læs også: Jonas Midtgaard stopper som administrerende direktør i Billy: Selskabet går nu på jagt efter hans afløser[/b]

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S