Det danske regnskabsprogram Billy skal have ny direktør - her er profilen, som selskabet er på udkig efter

Billy er på jagt efter en ny direktør efter, at Jonas Midtgaard i sidste uge meddelte sin afgang. "Vi ser Billy som en usleben diamant, og derfor er det vigtigt, at vi finder en person, der kan realisere det potentiale," lyder det fra selskabets ejer.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Disse krav skal du opfylde, hvis du skal være Billys næste CEO
  • Få indsigt i hvilke mål den nye direktør skal opfylde
  • Få forklaret Billys strategi
  • Bliv klogere på hvilke tanker Billys ejere, Ageras, gør sig om fremtidige opkøb
729
3:45 min
Regnskabsprogrammet Billy er på jagt efter en ny administrerende direktør, der skal afløse Jonas Midtgaard, som netop er stoppet i virksomheden.

Det fortæller Martin Hegelund. Han er medstifter af Billys moderselskab Ageras, og i en midlertidig periode kommer han til at indtage direktørstolen.

”Jeg har ikke selv nogen intention om at fortsætte som direktør permanent. Men jeg tager over i nogle måneder, indtil at vi har fundet den rette profil,” siger han.

[b]Læs også: Jonas Midtgaard stopper som administrerende direktør i Billy: Selskabet går nu på jagt efter hans afløser[/b]

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S