Dell overvejer fremtiden for VMware: Aktiekurs drøner i vejret

Dell overvejer fremtiden for sit ejerskab af VMware, som Dell ejer 81 procent af. En mulighed er at sælge det hele. En anden at købe den resterende del.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen) (Foto: Computerworld.dk)

Dell Technologies overvejer, hvad selskabet skal gøre med sin ejerandel på 81 procent af VMWare, som er omkring 50 milliarder dollar værd.

Ifølge Wall Street Journal har selskabet igangsat en proces, der skal afklare mulighederne.

I søgelyset er muligheden for at sælge hele ejerandelen eller at købe de resterende aktier i VMware, så Dell kommer til at eje det hele.

Årsagen er ifølge avisen, at Dell ønsker at øge sin egen markedsværdi, der i dag er på ‘blot’ 36 milliarder dollar - altså væsentligt mindre end værdien af Dells andel af VMware.

Det viser ifølge avisen, at markedet ikke regner Dells datacenter- og pc-forretning for at være ret meget værd.

Ifølge Wall Street Journal er overvejelserne i en tidlig fase, og der vil næppe blive truffet en beslutning før engang til næste år.

Begge selskabers aktiekurser er drønet i vejret efter Wall Street Journals artikel om overvejelserne.

Således steg Dells aktiekurs med 18 procent og VMwares med ni procent umiddelbart efter artiklen blev offentliggjort.

Dell erhvervede sig de 81 procent af VMware gennem opkøbet af EMC i 2016.

EMC købte VMware i 2007 og børsnoterede dernæst selskabet i 2007.

Læs også:

Michael Dell løfter sløret for selskabets fremtid: Dell skal rydde op i datakaos – derfor købte vi VMware

Dell Technologies nye danske direktør, Marianne Lindhard Moe, er tiltrådt: Her er hendes plan for selskabet

Har købt 48 virksomheder på 10 år: Sådan er VMware i gang med at forandre hele forretningen

Dell satser på at samle cloud-giganterne: Men selskabet er langt fra alene om den plan

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job