Dell overvejer fremtiden for VMware: Aktiekurs drøner i vejret

Dell overvejer fremtiden for sit ejerskab af VMware, som Dell ejer 81 procent af. En mulighed er at sælge det hele. En anden at købe den resterende del.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen) (Foto: Computerworld.dk)

Dell Technologies overvejer, hvad selskabet skal gøre med sin ejerandel på 81 procent af VMWare, som er omkring 50 milliarder dollar værd.

Ifølge Wall Street Journal har selskabet igangsat en proces, der skal afklare mulighederne.

I søgelyset er muligheden for at sælge hele ejerandelen eller at købe de resterende aktier i VMware, så Dell kommer til at eje det hele.

Årsagen er ifølge avisen, at Dell ønsker at øge sin egen markedsværdi, der i dag er på ‘blot’ 36 milliarder dollar - altså væsentligt mindre end værdien af Dells andel af VMware.

Det viser ifølge avisen, at markedet ikke regner Dells datacenter- og pc-forretning for at være ret meget værd.

Ifølge Wall Street Journal er overvejelserne i en tidlig fase, og der vil næppe blive truffet en beslutning før engang til næste år.

Begge selskabers aktiekurser er drønet i vejret efter Wall Street Journals artikel om overvejelserne.

Således steg Dells aktiekurs med 18 procent og VMwares med ni procent umiddelbart efter artiklen blev offentliggjort.

Dell erhvervede sig de 81 procent af VMware gennem opkøbet af EMC i 2016.

EMC købte VMware i 2007 og børsnoterede dernæst selskabet i 2007.

Læs også:

Michael Dell løfter sløret for selskabets fremtid: Dell skal rydde op i datakaos – derfor købte vi VMware

Dell Technologies nye danske direktør, Marianne Lindhard Moe, er tiltrådt: Her er hendes plan for selskabet

Har købt 48 virksomheder på 10 år: Sådan er VMware i gang med at forandre hele forretningen

Dell satser på at samle cloud-giganterne: Men selskabet er langt fra alene om den plan

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS