Dell overvejer fremtiden for VMware: Aktiekurs drøner i vejret

Dell overvejer fremtiden for sit ejerskab af VMware, som Dell ejer 81 procent af. En mulighed er at sælge det hele. En anden at købe den resterende del.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen) (Foto: Computerworld.dk)

Dell Technologies overvejer, hvad selskabet skal gøre med sin ejerandel på 81 procent af VMWare, som er omkring 50 milliarder dollar værd.

Ifølge Wall Street Journal har selskabet igangsat en proces, der skal afklare mulighederne.

I søgelyset er muligheden for at sælge hele ejerandelen eller at købe de resterende aktier i VMware, så Dell kommer til at eje det hele.

Årsagen er ifølge avisen, at Dell ønsker at øge sin egen markedsværdi, der i dag er på ‘blot’ 36 milliarder dollar - altså væsentligt mindre end værdien af Dells andel af VMware.

Det viser ifølge avisen, at markedet ikke regner Dells datacenter- og pc-forretning for at være ret meget værd.

Ifølge Wall Street Journal er overvejelserne i en tidlig fase, og der vil næppe blive truffet en beslutning før engang til næste år.

Begge selskabers aktiekurser er drønet i vejret efter Wall Street Journals artikel om overvejelserne.

Således steg Dells aktiekurs med 18 procent og VMwares med ni procent umiddelbart efter artiklen blev offentliggjort.

Dell erhvervede sig de 81 procent af VMware gennem opkøbet af EMC i 2016.

EMC købte VMware i 2007 og børsnoterede dernæst selskabet i 2007.

Læs også:

Michael Dell løfter sløret for selskabets fremtid: Dell skal rydde op i datakaos – derfor købte vi VMware

Dell Technologies nye danske direktør, Marianne Lindhard Moe, er tiltrådt: Her er hendes plan for selskabet

Har købt 48 virksomheder på 10 år: Sådan er VMware i gang med at forandre hele forretningen

Dell satser på at samle cloud-giganterne: Men selskabet er langt fra alene om den plan

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S