NNIT tegner omfattende SAP-aftale med Forsvaret: Overtager infrastruktur og skal hjælpe med opgradering til S/4HANA

NNIT skal stå for Forsvarets it-infrastruktur og SAP Basis. Der er tale om en kontrakt, som kan ende med at løbe i op mod 10 år. Kontrakten har en værdi af op imod 450 millioner kroner. NNIT skal desuden hjælpe forsvaret med at opgradere til SAP's nye ERP-system S/4HANA. Bliv klogere på indholdet af den store aftale her.

Artikel top billede

(Foto: NNIT/Pernille Greve)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på hvilke opgaver NNIT skal løse for Forsvaret
  • Indsigt i kontraktens værdi
  • Find ud af hvordan NNIT skal arbejde med Forsvarets DeMars-system
  • Tjekhvordan NNIT skal hjælpe med opgraderingen til S/4HANA
  • Se kravet om et fysisk driftscenter
793
4 min
NNIT fortsætter med at lande nye kunder.

Denne gang har den danske it-leverandør vundet en syvårig kontrakt med mulighed for yderligere tre års forlængelse med Forsvaret.

Kontrakten medfører, at NNIT overtager ansvaret for drift af Forsvarets it-infrastruktur og SAP Basis.

Der er blandt andet tale om Forsvarets DeMars-system, som NNIT skal hjælpe med at opgradere til SAP's nye ERP-system, S/4HANA, i løbet af kontraktperioden.

Der er tale om en kontrakt med en værdi på mellem 250 og 450 millioner kroner, ifølge udbudsmaterialet.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS