Regeringen vil stramme lovkrav til sociale medier til efteråret

Regeringen vil til efteråret stramme kravene i loven til sociale medier, der opererer på dansk grund.

Artikel top billede

Regeringen vil til efteråret være klar med nye lovkrav til sociale medier som Facebook, YouTube og Instagram, siger Socialdemokratiets retsordfører Jeppe Bruus til DR.

Fokus bliver at indføre regler, der gør, at de sociale medier efter tysk model tvinges til at fjerne materiale med overgreb på børn inden for 24 timer efter, at de er blevet opmærksomme på materialet.

Dansk Folkeparti, SF og Radikale tidligere meddelt, at de ønsker loven skærpet på dette område.

“Det er et godt forslag, og det ligger allerede i rammerne af det, vi kigger på. Vi skal gøre noget ved det ulovlige materiale, der flyder rundt, og her er der tale om vold og overgreb mod børn, som er fuldstændig forargeligt og forkasteligt, og som selvfølgelig skal fjernes hurtigt, siger Jeppe Bruus til DR.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Engageret medarbejder med særlig interesse og viden om nye teknologier

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Zealand Business College

Faglig teamleder til IT Drift & Support

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS