Staten er halvvejs med at koble kreditorer på forsinket inddrivelsessystem: 300 ud af 600 kreditorer er koblet på

Kun halvdelen af de 600 offentlige kreditorer, som skal kobles på statens nye inddrivelsessystem, PSRM, er blevet koblet på. Staten forventer, at alle kreditorer er koblet på det nye system ved udgangen af 2021. Det svarer til en forsinkelse på to år i forhold til den oprindelige plan. Foreløbigt har PSRM-systemet blot inddrevet gæld for 1,2 milliarder kroner.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på statens nye inddrivelsessystem, PSRM
  • Find ud af hvor meget gæld systemet foreløbigt har inddrevet
  • Få indsigt i systemet udfordring
  • Læs hvor mange offentlige kreditorer der er koblet på systemet
  • Se fremtidsplanerne for implementeringen af det Netcompany-udviklede system
645
3:15 min
Mens danskernes samlede skattegæld fra 2018 til 2019 er vokset med 11 milliarder kroner til nu at udgøre svimlende 129 milliarder kroner, snegler statens nye indrivvelsessystem PSRM sig afsted.

Oprindeligt skulle det Netcompany-udviklede system have været klar til at sætte en prop i forøgelsen af skattegælden allerede i 2019, men i september 2019 var blot 47 ud af 800 offentlige kreditorer koblet på systemet.

Ni måneder senere er staten nu halvvejs.

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S