Staten er halvvejs med at koble kreditorer på forsinket inddrivelsessystem: 300 ud af 600 kreditorer er koblet på

Kun halvdelen af de 600 offentlige kreditorer, som skal kobles på statens nye inddrivelsessystem, PSRM, er blevet koblet på. Staten forventer, at alle kreditorer er koblet på det nye system ved udgangen af 2021. Det svarer til en forsinkelse på to år i forhold til den oprindelige plan. Foreløbigt har PSRM-systemet blot inddrevet gæld for 1,2 milliarder kroner.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på statens nye inddrivelsessystem, PSRM
  • Find ud af hvor meget gæld systemet foreløbigt har inddrevet
  • Få indsigt i systemet udfordring
  • Læs hvor mange offentlige kreditorer der er koblet på systemet
  • Se fremtidsplanerne for implementeringen af det Netcompany-udviklede system
645
3:15 min
Mens danskernes samlede skattegæld fra 2018 til 2019 er vokset med 11 milliarder kroner til nu at udgøre svimlende 129 milliarder kroner, snegler statens nye indrivvelsessystem PSRM sig afsted.

Oprindeligt skulle det Netcompany-udviklede system have været klar til at sætte en prop i forøgelsen af skattegælden allerede i 2019, men i september 2019 var blot 47 ud af 800 offentlige kreditorer koblet på systemet.

Ni måneder senere er staten nu halvvejs.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S