Staten er halvvejs med at koble kreditorer på forsinket inddrivelsessystem: 300 ud af 600 kreditorer er koblet på

Kun halvdelen af de 600 offentlige kreditorer, som skal kobles på statens nye inddrivelsessystem, PSRM, er blevet koblet på. Staten forventer, at alle kreditorer er koblet på det nye system ved udgangen af 2021. Det svarer til en forsinkelse på to år i forhold til den oprindelige plan. Foreløbigt har PSRM-systemet blot inddrevet gæld for 1,2 milliarder kroner.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på statens nye inddrivelsessystem, PSRM
  • Find ud af hvor meget gæld systemet foreløbigt har inddrevet
  • Få indsigt i systemet udfordring
  • Læs hvor mange offentlige kreditorer der er koblet på systemet
  • Se fremtidsplanerne for implementeringen af det Netcompany-udviklede system
645
3:15 min
Mens danskernes samlede skattegæld fra 2018 til 2019 er vokset med 11 milliarder kroner til nu at udgøre svimlende 129 milliarder kroner, snegler statens nye indrivvelsessystem PSRM sig afsted.

Oprindeligt skulle det Netcompany-udviklede system have været klar til at sætte en prop i forøgelsen af skattegælden allerede i 2019, men i september 2019 var blot 47 ud af 800 offentlige kreditorer koblet på systemet.

Ni måneder senere er staten nu halvvejs.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S