Danske forskere har hjulpet omstridt kinesisk selskab med algoritme til masseovervågning

En række forskere fra Aalborg Universitet har hjulpet det kinesiske firma, Hikvision, med at udvikle en algoritme, der bidrager til forfølgelse og masseovervågning. Det får kritik af en række eksperter.

Artikel top billede

Det kinesiske selskab Hikvision har fået en hjælpende hånd fra en række forskere fra Aalborg Universitet til at udvikle en algoritme, der kan bruges til masseovervågning.

Det møder nu kritik fra en række eksperter, fordi det kinesiske selskab bidrager til både masseovervågning og forfølgelse i Kina.

Det skriver Politiken.

Algoritmen kan blandt andet spore, hvordan bestemte holdninger florerer på sociale medier og andre netværk.

Læs også: USA forbyder samhandel med yderligere otte kinesiske it-selskaber - se dem her

Jack Poulsen, tidligere seniorforsker i Google og grundlægger af Tech Inquiry, der bekæmper misbrug af teknologi, fortæller til mediet, at selvom samarbejdet ikke er ulovligt, så er det stadig stærkt problematisk.

Dn kinesiske stat kan nemlig benytte algoritmen til at spore de holdninger, som ønskes at komme til livs.


"Et eksempel på, hvordan det kan misbruges, er, hvis du leder efter en whistleblower, som har lækket et bestemt dokument. Hvis du kender den journalist, som i sidste ende skrev om dokumentet, kan algoritmen spore baglæns gennem f.eks. telefonnetværk eller sociale netværk for at identificere, hvem der oprindelig var kilden," siger Jack Poulson til Politiken.

Dekan Henrik Pedersen fra Det Tekniske Fakultet for IT og Deisgn på Aalborg Universitet kalder det selv "uheldigt", at universitetet har bidraget med noget, der kan misbruges.

Læses lige nu

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics