USA advarer Storbritannien om Huaweis kommende milliard-byggeri

USA løfter advarende pegefingeren overfor Storbritannien, der planlægger at give Huawei grønt lys til at bygge en udviklings-afdeling til flere milliarder kroner nord for London.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

USA er stærkt utilfreds med Storbritanniens planer om at give grønt lys til, at kinesiske Huawei opfører en stor udviklingsafdeling lige nord for London.

Huawei planlægger at investere flere milliarder kroner i byggeriet, der blandt andet skal anvendes til udvikling af nye chip.

USA har i kulisserne lobbyet massivt for et nej til Huaweis ønske, men lokalpolitikere i South Cambridgeshire - der dækker over byen Sawston, hvor byggeriet skal opføres - stemte ikke desto mindre ja til Huaweis byggeplaner forleden.

Og det er absolut ikke faldet i god jord i USA.

“Vi mener, at lande skal kunne stole på, at partnere ikke vil true national sikkerhed, privacy, intellektuelle rettigheder og menneskerettigheder,” skriver det amerikanske statsministerium ifølge Financial Times.

“Tillid kan ikke opnås på steder, hvor selskaber som Huawei er underlagt autoritative regeringer som PRC [Peoples Republic of China, red], der mangler et uafhængigt organ eller en lov, der effektivt forbuder misbrug af data,” lyder det fra det amerikanske stateministerium.

Ifølge Financial Times opfordrer den amerikanske administration alle lande - og ‘især allerede og partnere som Storbritannien’ - til nøje at ‘gennemgå de langsigtede konsekvenser ved at tillade utroværdige selskaber som Huawei adgang til følsom data.’

Avisen skriver, at britiske politikere desuden er blevet kontaktet direkte af amerikanske embedsmænd, der giver udtryk for bekymring over, om Huawei med tilstedeværelsen i Storbritannien vil få adgang til at teste amerikanske chip.

Huawei købte byggegrunden i Sawston lige uden for Cambridge i 2018 for 37,5 millioner pund.

Den britiske chip-producent ARM’s hovedkvarter ligger blot et kvarters kørsel fra grunden.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S