USA advarer Storbritannien om Huaweis kommende milliard-byggeri

USA løfter advarende pegefingeren overfor Storbritannien, der planlægger at give Huawei grønt lys til at bygge en udviklings-afdeling til flere milliarder kroner nord for London.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

USA er stærkt utilfreds med Storbritanniens planer om at give grønt lys til, at kinesiske Huawei opfører en stor udviklingsafdeling lige nord for London.

Huawei planlægger at investere flere milliarder kroner i byggeriet, der blandt andet skal anvendes til udvikling af nye chip.

USA har i kulisserne lobbyet massivt for et nej til Huaweis ønske, men lokalpolitikere i South Cambridgeshire - der dækker over byen Sawston, hvor byggeriet skal opføres - stemte ikke desto mindre ja til Huaweis byggeplaner forleden.

Og det er absolut ikke faldet i god jord i USA.

“Vi mener, at lande skal kunne stole på, at partnere ikke vil true national sikkerhed, privacy, intellektuelle rettigheder og menneskerettigheder,” skriver det amerikanske statsministerium ifølge Financial Times.

“Tillid kan ikke opnås på steder, hvor selskaber som Huawei er underlagt autoritative regeringer som PRC [Peoples Republic of China, red], der mangler et uafhængigt organ eller en lov, der effektivt forbuder misbrug af data,” lyder det fra det amerikanske stateministerium.

Ifølge Financial Times opfordrer den amerikanske administration alle lande - og ‘især allerede og partnere som Storbritannien’ - til nøje at ‘gennemgå de langsigtede konsekvenser ved at tillade utroværdige selskaber som Huawei adgang til følsom data.’

Avisen skriver, at britiske politikere desuden er blevet kontaktet direkte af amerikanske embedsmænd, der giver udtryk for bekymring over, om Huawei med tilstedeværelsen i Storbritannien vil få adgang til at teste amerikanske chip.

Huawei købte byggegrunden i Sawston lige uden for Cambridge i 2018 for 37,5 millioner pund.

Den britiske chip-producent ARM’s hovedkvarter ligger blot et kvarters kørsel fra grunden.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network