Nemlig.com drømmer om dronelevering

Nemlig.coms topchef, Stefan Plenge, håber på en dag at kunne levere danskernes dagligvarer med droner. Det vil give en række fordele for både virksomheden og samfundet, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Stefan Plenge, administerende direktør for Nemlig.com, drømmer om en dag at kunne levere online-supermarkedets varer med droner.

Det vil nemlig give en lang række fordele - både for virksomheden, men også for samfundet, lyder det fra topchefen til Finans.

"Med droner bliver omkostningerne til levering nedbragt betydeligt. Det vil også betyde, at det bliver endnu mindre vigtigt, hvor du vælger at bo i Danmark. Og det åbner for nogle virkelig interessante perspektiver for, hvordan vores samfund vil udvikle sig," siger Stefan Plenge.

Han forklarer, at Nemlig.com endnu har ikke lavet tests med dronelevering, da det kun er tilladt for droneoperatører at flyve med droner i Danmark.

Han understreger dog, at så snart det bliver muligt, vil Nemlig.com se på muligheden for at kunne levere varer via droner med stor interesse, da teknikken et langt stykke henad vejen er på plads.

Droner bruges eksempelvis til medicinlevering i flere afrikanske lande.

Læs også: Net-supermarked udvider dækningen: Så tæt er Nemlig.com på at dække hele landet

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job