Nemlig.com drømmer om dronelevering

Nemlig.coms topchef, Stefan Plenge, håber på en dag at kunne levere danskernes dagligvarer med droner. Det vil give en række fordele for både virksomheden og samfundet, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Stefan Plenge, administerende direktør for Nemlig.com, drømmer om en dag at kunne levere online-supermarkedets varer med droner.

Det vil nemlig give en lang række fordele - både for virksomheden, men også for samfundet, lyder det fra topchefen til Finans.

"Med droner bliver omkostningerne til levering nedbragt betydeligt. Det vil også betyde, at det bliver endnu mindre vigtigt, hvor du vælger at bo i Danmark. Og det åbner for nogle virkelig interessante perspektiver for, hvordan vores samfund vil udvikle sig," siger Stefan Plenge.

Han forklarer, at Nemlig.com endnu har ikke lavet tests med dronelevering, da det kun er tilladt for droneoperatører at flyve med droner i Danmark.

Han understreger dog, at så snart det bliver muligt, vil Nemlig.com se på muligheden for at kunne levere varer via droner med stor interesse, da teknikken et langt stykke henad vejen er på plads.

Droner bruges eksempelvis til medicinlevering i flere afrikanske lande.

Læs også: Net-supermarked udvider dækningen: Så tæt er Nemlig.com på at dække hele landet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S