Nemlig.com drømmer om dronelevering

Nemlig.coms topchef, Stefan Plenge, håber på en dag at kunne levere danskernes dagligvarer med droner. Det vil give en række fordele for både virksomheden og samfundet, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Stefan Plenge, administerende direktør for Nemlig.com, drømmer om en dag at kunne levere online-supermarkedets varer med droner.

Det vil nemlig give en lang række fordele - både for virksomheden, men også for samfundet, lyder det fra topchefen til Finans.

"Med droner bliver omkostningerne til levering nedbragt betydeligt. Det vil også betyde, at det bliver endnu mindre vigtigt, hvor du vælger at bo i Danmark. Og det åbner for nogle virkelig interessante perspektiver for, hvordan vores samfund vil udvikle sig," siger Stefan Plenge.

Han forklarer, at Nemlig.com endnu har ikke lavet tests med dronelevering, da det kun er tilladt for droneoperatører at flyve med droner i Danmark.

Han understreger dog, at så snart det bliver muligt, vil Nemlig.com se på muligheden for at kunne levere varer via droner med stor interesse, da teknikken et langt stykke henad vejen er på plads.

Droner bruges eksempelvis til medicinlevering i flere afrikanske lande.

Læs også: Net-supermarked udvider dækningen: Så tæt er Nemlig.com på at dække hele landet

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S