Så meget har EQT betalt for at skabe det nye GlobalConnect: Se regningen her

Kapitalfonden EQT har indtil videre købt virksomheder op for otte milliarder kroner i jagten på at etablere en ny telekæmpe. Det har samtidig ført til udskiftninger i toppen af ledelsen hos GlobalConnect.

Artikel top billede

Kapitalfonden EQT's plan om at etablere en ny telekæmpe på det nordiske marked har ført til det ene opkøb efter det andet.

I dag ejer EQT svenske IP-Only, norske Broadnet og danske GlobalConnect.

I alt har EQT i bestræbelserne købt op for i hvert fald otte milliarder kroner.

Det skriver ITWatch på basis af GlobalConnects udsendt årsregnskab.

EQT har i årenes løb også opkøbt selskaber som Nianet, Netteam samt norske Kvantel.

Her er regningen for en række af selskaberne:

- Cirka 3,6 milliarder kroner for Broadnet
- Cirka 3,4 milliarder kroner for GlobalConnect
- Cirka 200 millioner kroner for Kvantel
- Cirka 100 millioner kroner for 70 procent af Netteam
Den samlede gæld bagved EQT lyder nu på knap ni milliarder kroner, skriver ITWatch.

Udskiftning i ledelsen

De mange opkøb og fusioner på kryds og tværs har samtidig betydet omstruktureringer hos GlobalConnect i Danmark.

Selskabets danske landechef Louise Hahn er selv helt ny i stillingen, som hun begyndte i i februar 2020.

Og GlobalConnect, der har omkring 500 ansatte, har heller ikke kunnet undgå fyringer.

I et interview med Computerworld fortæller Louise Hahn, at det dog primært har været udskiftninger i ledelsen, der har været nødvendigt.

"Det har været en meget udramatisk omstilling, hvor der især i ledelsen har været den største udskiftning," fortæller hun.

Læs mere om det her: GlobalConnect fastholder vækstmål trods coronakrise

GlobalConnect blev med EQT i ryggen fusioneret med Broadnet i efteråret 2018.

I 2019 godkendte myndighederne sammenlægningen af GlobalConnect og Nianet efter et forløb, der stræk sig over et år.

I efteråret 2019 kom nyheden om fusionen med IP-Only, der alene havde en omsætning på to milliarder svenske kroner i 2018.

GlobalConnect overtog desuden også Netteam i 2019.

Den samlede koncern består nu af omkring 1.700 medarbejdere på tværs af Nordeuropa og en omsætning på 4,1 milliarder kroner.

Læs også: GlobalConnect i vild vækst: Omsætter nu for over fire milliarder

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect