Så meget har EQT betalt for at skabe det nye GlobalConnect: Se regningen her

Kapitalfonden EQT har indtil videre købt virksomheder op for otte milliarder kroner i jagten på at etablere en ny telekæmpe. Det har samtidig ført til udskiftninger i toppen af ledelsen hos GlobalConnect.

Artikel top billede

Kapitalfonden EQT's plan om at etablere en ny telekæmpe på det nordiske marked har ført til det ene opkøb efter det andet.

I dag ejer EQT svenske IP-Only, norske Broadnet og danske GlobalConnect.

I alt har EQT i bestræbelserne købt op for i hvert fald otte milliarder kroner.

Det skriver ITWatch på basis af GlobalConnects udsendt årsregnskab.

EQT har i årenes løb også opkøbt selskaber som Nianet, Netteam samt norske Kvantel.

Her er regningen for en række af selskaberne:

- Cirka 3,6 milliarder kroner for Broadnet
- Cirka 3,4 milliarder kroner for GlobalConnect
- Cirka 200 millioner kroner for Kvantel
- Cirka 100 millioner kroner for 70 procent af Netteam
Den samlede gæld bagved EQT lyder nu på knap ni milliarder kroner, skriver ITWatch.

Udskiftning i ledelsen

De mange opkøb og fusioner på kryds og tværs har samtidig betydet omstruktureringer hos GlobalConnect i Danmark.

Selskabets danske landechef Louise Hahn er selv helt ny i stillingen, som hun begyndte i i februar 2020.

Og GlobalConnect, der har omkring 500 ansatte, har heller ikke kunnet undgå fyringer.

I et interview med Computerworld fortæller Louise Hahn, at det dog primært har været udskiftninger i ledelsen, der har været nødvendigt.

"Det har været en meget udramatisk omstilling, hvor der især i ledelsen har været den største udskiftning," fortæller hun.

Læs mere om det her: GlobalConnect fastholder vækstmål trods coronakrise

GlobalConnect blev med EQT i ryggen fusioneret med Broadnet i efteråret 2018.

I 2019 godkendte myndighederne sammenlægningen af GlobalConnect og Nianet efter et forløb, der stræk sig over et år.

I efteråret 2019 kom nyheden om fusionen med IP-Only, der alene havde en omsætning på to milliarder svenske kroner i 2018.

GlobalConnect overtog desuden også Netteam i 2019.

Den samlede koncern består nu af omkring 1.700 medarbejdere på tværs af Nordeuropa og en omsætning på 4,1 milliarder kroner.

Læs også: GlobalConnect i vild vækst: Omsætter nu for over fire milliarder

Annonce

Everllence

Senior software developer

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra inspirit365

AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S