Dansk iværksætter giver dig opskriften på et potentielt guldæg: Sådan får du succes med din digitale abonnementsforretning

I Sign up – sådan skaber du en succesfuld abonnementsforretning giver forfatter og iværksætter Andreas Dirksen sine erfaringer videre om, hvordan man starter og driver en forretning baseret en model, hvor kunderne helst skal vende tilbage måned efter måned.

Artikel top billede

Tilbagevendende kunder er de bedste kunder, og en abonnementsbaseret forretningsmodel er som bekendt et potentielt guldæg.

Allerbedst er det naturligvis, hvis kunderne er så glade for produktet eller service, at de fornyer deres abonnement måned efter måned eller år efter år.

Det er imidlertid, hvad mange har måttet sande gennem tiden, lettere sagt end gjort at nå så langt.

Det er emnet for Sign up – sådan skaber du en succesfuld abonnementsforretning, der er udgivet sidste år på forlaget People’s Press.

Fokus på danske forhold

Forfatteren er den danske iværksætter Andreas Dirksen, der selv har haft startet og drevet bogklub.

Derfor tager han i bogen også primært udgangspunkt i danske forhold, hvor megen international litteratur om emnet beskæftiger sig med forhold, der ikke helt let lader sig overføre til en lokal sammenhæng.

Sign Up kommer omkring en lang række emner og overvejelser af betydning for en abonnementsbaseret forretningsmodel – heriblandt prissætning samt afprøvning af ændringer i forretningsmodellen på tværs af større eller mindre dele af kundegruppen.

Titel: Sign up – sådan skaber du en succesfuld abonnementsforretning. Forfatter: Andreas Dirksen.

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura