Dansk iværksætter giver dig opskriften på et potentielt guldæg: Sådan får du succes med din digitale abonnementsforretning

I Sign up – sådan skaber du en succesfuld abonnementsforretning giver forfatter og iværksætter Andreas Dirksen sine erfaringer videre om, hvordan man starter og driver en forretning baseret en model, hvor kunderne helst skal vende tilbage måned efter måned.

Artikel top billede

Tilbagevendende kunder er de bedste kunder, og en abonnementsbaseret forretningsmodel er som bekendt et potentielt guldæg.

Allerbedst er det naturligvis, hvis kunderne er så glade for produktet eller service, at de fornyer deres abonnement måned efter måned eller år efter år.

Det er imidlertid, hvad mange har måttet sande gennem tiden, lettere sagt end gjort at nå så langt.

Det er emnet for Sign up – sådan skaber du en succesfuld abonnementsforretning, der er udgivet sidste år på forlaget People’s Press.

Fokus på danske forhold

Forfatteren er den danske iværksætter Andreas Dirksen, der selv har haft startet og drevet bogklub.

Derfor tager han i bogen også primært udgangspunkt i danske forhold, hvor megen international litteratur om emnet beskæftiger sig med forhold, der ikke helt let lader sig overføre til en lokal sammenhæng.

Sign Up kommer omkring en lang række emner og overvejelser af betydning for en abonnementsbaseret forretningsmodel – heriblandt prissætning samt afprøvning af ændringer i forretningsmodellen på tværs af større eller mindre dele af kundegruppen.

Titel: Sign up – sådan skaber du en succesfuld abonnementsforretning. Forfatter: Andreas Dirksen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S