Dansk iværksætter giver dig opskriften på et potentielt guldæg: Sådan får du succes med din digitale abonnementsforretning

I Sign up – sådan skaber du en succesfuld abonnementsforretning giver forfatter og iværksætter Andreas Dirksen sine erfaringer videre om, hvordan man starter og driver en forretning baseret en model, hvor kunderne helst skal vende tilbage måned efter måned.

Artikel top billede

Tilbagevendende kunder er de bedste kunder, og en abonnementsbaseret forretningsmodel er som bekendt et potentielt guldæg.

Allerbedst er det naturligvis, hvis kunderne er så glade for produktet eller service, at de fornyer deres abonnement måned efter måned eller år efter år.

Det er imidlertid, hvad mange har måttet sande gennem tiden, lettere sagt end gjort at nå så langt.

Det er emnet for Sign up – sådan skaber du en succesfuld abonnementsforretning, der er udgivet sidste år på forlaget People’s Press.

Fokus på danske forhold

Forfatteren er den danske iværksætter Andreas Dirksen, der selv har haft startet og drevet bogklub.

Derfor tager han i bogen også primært udgangspunkt i danske forhold, hvor megen international litteratur om emnet beskæftiger sig med forhold, der ikke helt let lader sig overføre til en lokal sammenhæng.

Sign Up kommer omkring en lang række emner og overvejelser af betydning for en abonnementsbaseret forretningsmodel – heriblandt prissætning samt afprøvning af ændringer i forretningsmodellen på tværs af større eller mindre dele af kundegruppen.

Titel: Sign up – sådan skaber du en succesfuld abonnementsforretning. Forfatter: Andreas Dirksen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)