“Hos Triband er det altså vigtigt at være sjov, og det til et punkt, hvor det er en intern kamp at være den sjoveste. Den kamp mener jeg naturligvis, at jeg vinder.”

Nu skal man jo ikke dømme på folk på baggrund af deres begejstring for Microsoft Office, men hos Triband er det altså vigtigt at være sjov, og det er til et punkt, hvor det er en intern kamp at være den sjoveste.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Vores spil hedder What The Golf, men det har ikke meget med golf at gøre. Det er måske i virkeligheden et spil for folk, der ikke rigtigt bryder sig om golf.

Den oprindelig ide var at udvikle et minigolf-spil, men undervejs i processen får vi hele tiden nye skøre indfald, der er sjovere. Det ene øjeblik vil vi skabe et bilspil , men pludselig får vi en ny ide, og på et tidspunkt, når vi et punkt, hvor vi ikke kan holde styr på det hele mere.

Herfra begynder vores sindssyge bare at løbe a

Annonce

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest