Sentia lander Google Cloud-partnerskab: Tilbyder nu aftaler med verdens tre største cloud-leverandører

Med en ny certificering som Google Cloud Partner har Sentia nu sikret sig certificeringer i tre af de største public clouds. Det er en del af strategien om at kunne tilbyde et multi cloud-setup til kunderne. "Efter min viden er der ikke andre, der er certificeret i de tre store public clouds," siger Sentias danske direktør.

Artikel top billede

(Foto: Sentia)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Forså hvad Sentias strategi er i cloud-markedet
  • Derfor mener Sentias direktør at der er behov for at kunne tilbyde services fra flere forskellige clouds
  • Så mange medarbejdere har Sentia i sin cloud-forretning
1.215
6:15 min
Den hollandske it-leverandør Sentia er netop blevet certificeret som officiel Google Cloud Partner.

Dermed har Sentia nu certificeringer inden for de tre store cloud-udbydere Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure og altså Google Cloud.

Det er ifølge Sentia Danmarks forholdsvis nye direktør, Finn Vagner, helt unikt at have papir på at kunne hjælpe med at løfte kundernes it-landskab ud hos de tre cloud-giganter.

"Det er unikt at være på alle tre platforme. Der er nogle, der måske er

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura