Saxberg frygter krigsregels-liste vil vokse i fremtiden: "Vores skrækscenarie er, at listen kommer til at vokse dynamisk i takt med genudbud af systemer"

Natasha Friis Saxberg advarer mod, at listen med danske it-systemer, der ikke må forlade landet, kan vokse i fremtiden, når nye it-systemer sættes i udbud. Det fortæller hun til Computerworld. "Vores skrækscenarie er, at listen kommer til at vokse dynamisk i takt med genudbud af disse systemer," lyder det.

Artikel top billede

(Foto: C:\Users\IMAGE EDIT EXPERT\Desktop\12.05.2020 / Bax Lindhardt)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se Natasha Friis Saxbergs holdning til den nye krigsregel nu er blevet afklaret
  • Læs hvorfor hun frygter, at listen med it-systemer der er omfattet af reglen kan vokse
  • Bliv klogere på hvad Natasha Friis Saxberg glæder sig over i den nye vejledning, og hvad hun er knap så tilfreds med
  • Find ud af hvorfor flere offentlige myndigheder, ifølge Natasha Friis Saxberg, har fravalgt cloud-løsninger som følge af den manglende afklaring af reglen
1.121
5:45 min
"Vi er først og fremmest rigtig glade for, at vejledningen nu endelig er kommet. Det ender over to års famlen i mørket, og det er vi glade for."

Sådan indleder IT-Branchens administrerende direktør, Natasha Friis Saxberg, sin kommentar til Computerworld, efter den nye krigsregel har fået sin dertilhørende vejledning efter mere end to års ventetid.

For selvom Natasha Friis Saxberg glæder sig over det juridiske dødvande om, hvilke it-systemer der skal forblive inden for Danmarks grænser, nu er blevet afklaret, advarer hun straks mod, at listen med de fem it-systemer, hurtigt kan vokse i fremtiden.

Det forklarer hun til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Semler Gruppen

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS