Se Danmarks Statistik-CIO'ens omfattende it-sikkerhedsplan efter hackerangreb i 2016

Interview: Danmarks Statistik blev udsat for et ransomware-angreb i 2016. Det har medført en række erfaringer, som nu spiller ind i den samlede it-sikkerhedsplan. Intet af it-infrastrukturen er placeret i skyen. "Det kan godt være, at vi ikke har ét bestemt system, som ville sætte Danmark i fare, hvis det blev lækket til ondsindede magter, men den samlede mængde data ville nok kunne gøre det," siger CIO Annie Stahel.

Artikel top billede

Annie Stahel, CIO for Danmarks Statistik, skal efter planen etablere en ny digital sikkerhedszone, i løbet af 2021. Foto: Christoffer Lund-Hansen. (Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvordan Danmarks Statistik blev ramt af et hackerangreb i 2016
  • Bliv klogere på Danmarks Statistiks it-sikkerhedsplanen, der indebærer både fysisk og teknologisk sikkerhed
  • Find ud af hvordan Dannmarks Statistik håndterede ransomware-angrebet i 2016 og hvilke læringer, organisationen gjorde sig
  • Lær om de kriseberedskabsøvelser CIO Annie Stahel gennemfører i organisationen
  • Indsigt i den digitale sikkerhedszone som Annie Stahel etablerer for Danmarks Statistik i 2021
2.069
10:30 min
Danmarks Statistik udarbejder og passer på statistik om danskerne.

Det kan derfor have katastrofale følger, hvis den samlede mængde data fra Danmarks Statistik falder i de forkerte hænder som følge af eksempelvis et hackerangreb.

Truslen blev reel i 2016, da Danmarks Statistik blev udsat for et hackerangreb.

Derfor kræver det en omfattende it-sikkerhedsplan at værne om danskernes data.

Det indebærer, at intet af it-infrastrukturen hos Danmarks Statistik er placeret i skyen, og ingen følsomme statistikdata må løftes i skyen.

I stedet drifter Danmarks Statistik selv alle servere, som er placeret i midten af den skalsikrede Danmarks Statistik-bygning på Sejrøgade på Østerbro i København.

Det forklarer Annie Stahel, CIO for Danmarks Statistik, da hun gennemgår it-sikkerhedsforanstaltningerne med Computerworld.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS