Det berygtede bigdata-selskab Palantir er nu på vej mod en stor børsnotering

Palantir, der blev andet leverer Polintel-systemet til det danske politi, er på vej mod en stor børsnotering.

Artikel top billede

Den amerikanske big-data virksomhed Palantir har kurs mod en børsnotering.

Ifølge det amerikanske techmedie Techcrunch har Palantir mandag indleveret sin ansøgning om at blive børsnoteret til det amerikanske børstilsyn, SEC.

”Det forventes at børsnoteringen vil finde sted, når SEC har gennemført sit gennemsyn af processen,” oplyser Palantir i en meddelelse, hvor selskabet understreger, at børsnoteringen også kommer til at afhænge af markedsudviklingen og andre forhold.

Ifølge Techcrunch vurderes det, at Palantir har en værdi på omkring 26 milliarder dollar, hvilket svarer til lidt over 170 milliarder danske kroner.

Læs også: Kontroversielt it-system anvendt til at afsløre hvidvask-skandale i Danske Bank

Bliver brugt af det danske politi

Palantir er kendt for at levere big data- og analyseværktøjer, der kan bruges til at opklare forbrydelser, og derfor bliver brugt af regeringer og efterretningstjeneste i store dele af verden.

Eksempelvis har det danske politi iden 2018 anvendt it-systemet Polintel, der bygger på Palantirs værktøjer. Systemet gør politiet i stand til at hurtigere at bearbejde data, når en forbrydelse finder sted.

Senest har Palantir ifølge Wall Street Journal også samarbejdet med det amerikanske sundhedsstyrelse CDC om at bruge big data til at lave modeller for spredningen af coronavirus, der blandt andet kan bruges til at forudse belastningen på sundhedsvæsenet.

Læs også: Trump vil anvende kontroversielt datamining-firma til at spore smittespredning i USA: Skal suge data fra 87 dybe kilder

Ramt af kritik

Selskabet er dog ofte blevet mødt af kritik, fordi dets værktøjer kan bruges i overvågningssammenhæng.

Derudover har Palantir i USA også mødt kritik for sit samarbejde med de amerikanske immigrationsmyndigheder, der bruger Palantirs værktøjer i forbindelse med udvisningssager.

Palantir blev stiftet i 2003 og selskabet har den berømte amerikanske investor og PayPal-stifter Peter Thiel som en af sine medstiftere medstifter.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job