Det berygtede bigdata-selskab Palantir er nu på vej mod en stor børsnotering

Palantir, der blev andet leverer Polintel-systemet til det danske politi, er på vej mod en stor børsnotering.

Artikel top billede

Den amerikanske big-data virksomhed Palantir har kurs mod en børsnotering.

Ifølge det amerikanske techmedie Techcrunch har Palantir mandag indleveret sin ansøgning om at blive børsnoteret til det amerikanske børstilsyn, SEC.

”Det forventes at børsnoteringen vil finde sted, når SEC har gennemført sit gennemsyn af processen,” oplyser Palantir i en meddelelse, hvor selskabet understreger, at børsnoteringen også kommer til at afhænge af markedsudviklingen og andre forhold.

Ifølge Techcrunch vurderes det, at Palantir har en værdi på omkring 26 milliarder dollar, hvilket svarer til lidt over 170 milliarder danske kroner.

Læs også: Kontroversielt it-system anvendt til at afsløre hvidvask-skandale i Danske Bank

Bliver brugt af det danske politi

Palantir er kendt for at levere big data- og analyseværktøjer, der kan bruges til at opklare forbrydelser, og derfor bliver brugt af regeringer og efterretningstjeneste i store dele af verden.

Eksempelvis har det danske politi iden 2018 anvendt it-systemet Polintel, der bygger på Palantirs værktøjer. Systemet gør politiet i stand til at hurtigere at bearbejde data, når en forbrydelse finder sted.

Senest har Palantir ifølge Wall Street Journal også samarbejdet med det amerikanske sundhedsstyrelse CDC om at bruge big data til at lave modeller for spredningen af coronavirus, der blandt andet kan bruges til at forudse belastningen på sundhedsvæsenet.

Læs også: Trump vil anvende kontroversielt datamining-firma til at spore smittespredning i USA: Skal suge data fra 87 dybe kilder

Ramt af kritik

Selskabet er dog ofte blevet mødt af kritik, fordi dets værktøjer kan bruges i overvågningssammenhæng.

Derudover har Palantir i USA også mødt kritik for sit samarbejde med de amerikanske immigrationsmyndigheder, der bruger Palantirs værktøjer i forbindelse med udvisningssager.

Palantir blev stiftet i 2003 og selskabet har den berømte amerikanske investor og PayPal-stifter Peter Thiel som en af sine medstiftere medstifter.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job