94 procent af Danmark er nu dækket af hurtigt internet

Næsten hele Danmark er nu dækket af internetforbindelser med en hastighed på minimum 100 Mbit/s, viser en ny kortlægning fra Energistyrelsen.

Artikel top billede

94 procent af det danske boliger og virksomheder har adgang til internetforbindelser med en hastighed på minimum 100 Mbit/s og 30 Mbit/s.

Det viser en ny kortlægning over bredbånd fra Energistyrelsen.

Dækningen på 94 procent er en stigning på et procentpoint, hvis man sammenligner med 2019.

10 kommuner har næsten fuld dækning

Flere steder i landet er der faktisk en internettilstand, som kan betegnes som fuld dækning, hvor over 99 procent af en kommunens boliger og virksomheder har adgang til de pågældende hastigheder.

For nu er det i alt ti kommuner, der har tæt på fuld dækning af højhastighedsinternet.

Det er Esbjerg, Fredericia, Haderslev, Hvidovre, Kolding, Læsø, Skanderborg, Solrød, Varde og Vejen.

Også mange sommerhusejere kan glæde sig over, at de kan få adgang til hurtige forbindelser, når de holder ferie.

I perioden 2017 til 2020 er andelen af sommerhuse med adgang til 100 Mbit/s download og 30 Mbit/s upload steget fra 52 til 73 procent, skriver Energistyrelsen.

72 procent af landet er dækket af fiber

Energistyrelsen bemærker overordnet, at der er sket en betydelig
fiberudrulning i stort set hele Danmark det seneste år.

Teleselskaberne øgede således investeringerne markant i landets digitale infrastruktur i løbet af 2019.

Samlet set løb investeringerne op i 8,6 milliarder kroner, hvilket er en stigning på 23 procent sammenlignet med 2018.

Læs mere om det her: Den danske telebranche i stort investeringsboom: Største stigning siden 2008

Andelen af boliger og virksomheder, der er dækket af fibernet, er samtidig steget fra 68 procent i 2019 til nu 72 procent i 2020 på landsplan.

Få danskere vælger de hurtige internetforbindelser

I 2010 fremlagde den daværende VK-regering målsætningen om, at alle danskere ved indgangen til 2020 skulle have adgang til mindst 100 Mbit/s.

Men selvom udviklingen i de seneste par år er gået hurtig, er Danmark altså endnu ikke fuldt dækket med hurtigt internet.

Samtidig kan det konstateres, at selvom store dele af landet er dækket af hurtigt internet, så vælger mange danskere det faktisk ikke.

Ifølge en tidligere opgørelse fra Energistyrelsen er det kun under hver tredje husstand og virksomhed, der i i midten af 2019 havde valgt en forbindelse med minimum 100 Mbit/s.

Hele 80 procent kan endog få en forbindelse på 1 Gbit/s, men det havde kun en procent valgt.

Læs mere om det her: Danskerne siger nej til de hurtige internetforbindelser selv om de ligger lige ude i vejsiden: Nu skal udviklingen vendes

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S