Milliard-betaling fra Apple sikrer Samsung det bedste resultat i flere år

En enkeltbetaling fra Apple er med til at sikre Samsung Electronics fremgang på bundlinjen.

Artikel top billede

Den koreanske elektronikgigant Samsung Electronics forventer en forbedring af driftsresultatet på 23 procent i årets andet kvartal.

Det skriver nyhedsbureaet Reuters.

Samsungs kvartalsregnskab bliver først offentliggjort i slutningen af måneden, men allerede nu varsler den sydkoreanske gigant, at driftsresultatet i kvartalet, der sluttede ved udgangen af juni, forventes at lande på omkring 8,1 billioner won (cirka 44 milliarder danske kroner).

Analytikere havde estimeret et overskud på 6,4 billioner won (cirka 35 milliarder kroner).

Ifølge Reuters vil et overskud i den størrelseorden være Samsungs bedste bundlinjeresultat siden fjerde kvartal i 2018.

Milliardbetaling fra Apple

Samsung Electronics er en af verdens største smartphoneproducenter, men leverer også i stor stil komponenter som skærme og hukommelseschip til andre producenter.

En stor del af forklaringen på det forbedrede resultat skyldes ifølge Samsung en enkeltstående betaling fra Apple, der i stor stil anvender Samsung skærme i selskabets iPhones.

Ifølge Reuters har Apple måtte bøde 1 trillion won (cirka 5,5 milliarder kroner) til Samsung, fordi den amerikanske gigant ikke var i stand til at aftage det lovede antal skærme fra Samsung.

Læs også:
Apple kæmper for at få iPhone 12 klar til tiden – men der er overhængende risiko for flere måneders forsinkelser

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos