Google giver indrømmelser for at lukke Fitbit-handel og undgå flere monopol-anklager

Teknologi-giganten er redde til ikke at benytte sundhedsdata fra Fitbit-enheder til at målrette reklamer, for at få Fitbit-opkøb i hus.

Artikel top billede

Den amerikanske teknologi- og annoncegigant er villig til at give afkald på visse former for målrettet annoncering, for at få lukket opkøbet af sundhedstracker-virksomheden Fitbit.

Trækket vil, mildne EU-kommissionens syn på handlen, da det tidligere har udtrykt monopol-bekymring ved handlen, skriver nyhedsbureauet Reuters.

”Denne handel handler om enheder, ikke data. Vi sætter pris på at kunne samarbejde med den europæiske kommission om en tilgang, der kan imødekomme Fitbit-brugernes forventning om, at deres helsedata ikke bliver anvendt til annoncering,” siger en Google talsperson til mediet.

Med Fitbit-opkøbet vil Google få styrket sin hånd i kampen om fitness-tracker samt smartwatch-markedet, hvor virksomheder som Apple og Samsung dominerer.

Google blev i 2018 pålagt en bøde på 32 milliarder kroner af EU kommissionen for brud på den europæiske konkurrencelovgivning for at have pålagt Android-producenter at præinstallere blandt andet Googles søgemaskine på mobilerne.

Læs også: Medie: Google skal komme med bindende løfter hvis milliardkøb ikke skal gå i stå

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job