Medie: Google skal komme med bindende løfter hvis milliardkøb ikke skal gå i stå

Googles ønske om at købe den populære fittness-tracker Fitbit har tiltrukket sig opmærksomhed fra både konkurrencemyndigheder og privatlivseksperter som truer med at bremse processen. Men ifølge Reuters kilder kan Google måske undgå en længere undersøgelse.

Artikel top billede

Googles opkøb af Fibit, selskabet bag de populære fitness-tracker armbånd, har tiltrukket sig opmærksomhed fra både konkurrencemyndigheder og privatlivseksperter.

For mens Apple med Apple Watch tilsyneladende sidder på den største del af markedet, så betyder Googles størrelse og mulighed for at kombinere Fitbit-brugernes heldbredsdata med søgefirmaets omfattende data- og reklameforretning at øjenbryn hurtigt blev løftet, da handlen blev annonceret i november 2019.

Ifølge Reuters' kilder så står Google derfor over for en EU-drevet undersøgelsesperiode på ikke under fire måneder. Samtidig fortæller Reuters at også de amerikanske og australske konkurrencemyndigheder interesserer sig for sagen.

Ifølge Reuters kan Google dog undgå en længere undersøgelseperiode, hvis firmaet forpligter sig over for EU til ikke at udveksle data opsamlet gennem helbredsmålinger med deres annonceforretning.

Ifølge Reuters nærmer fristen sig dog, da EU-kommissionen har sat en frist op for Googles eventuelle indrømmelser med deadline d. 13. juli 2020.

Google har i forbindelse med Fitbit-handlen tidligere sagt at opkøbet handlede mere om hardware end data - og har i den forbindelse lovet ikke at koble helbdredsdata til andre annoncedata.

Men ifølge Reuters er EU-kommissionen og konkurrenterne ude efter et lidt mere bindende løfte.

Læs også: Google køber Fitbit: Betaler 14 milliarder kroner for hele herligheden

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec