Computere trænger ind i valglokalet

Seks større kommuner vil have computere i valglokalerne allerede til kommunalvalget næste år, og indenrigsministeren har derfor sendt et lovforslag i høring. KMD skal udvikle systemet, som på længere sigt kan åbne for valg over internettet.

Computere i valglokalerne skal afkorte køerne ved valgbordene allerede næste år, hvis det står til seks større kommuner.

På deres initiativ har indenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (V) sendt et lovforslag om elektroniske valglister til høring, som med tiden skal gøre de papir- og blyantbaserede valglister overflødige.

Forslaget sigter på, at valgoplevelsen bliver mere tidssvarende for vælgerne.

Men det er også tanken, at de elektroniske valglister kan føre til reel, elektronisk afstemning - eksempelvis via internettet.

Kommuner står bag
Det er København, Frederiksberg, Glostrup, Høje-Taastrup, Odense og Aalborg kommuner, der står bag initiativet. De vil bruge de elektroniske valglister til kommunalvalget næste år.

Hvis lovforslaget vedtages, vil de elektroniske valglister blive til i et samarbejde mellem KMD og kommunerne.

Kommunerne skal selv betale udviklingen af systemet, it-infrastrukturen samt hardware på afstemningsstederne.

Mange fordele
Ifølge kommunerne vil elektroniske valg give øget valgdeltagelse, mere effektivitet, mindre optællingstid og et hurtigere valgresultat.

Den vurdering hviler på de erfaringer, kommunerne har med elektroniske valg til blandt andet lokale ældreråd.

Vælgerne vil ikke som nu være knyttet til ét bestemt valgbord, og det sparer tid, plads og giver mindre kø foran stemmeboksen.

De valgtilforordnede slipper samtidig for at bladre mange sider igennem for at finde den enkelte vælger.

Valg over internettet

De elektroniske valglister skal også løbende kunne registrere indkomne brevstemmer.

De digitale valglister giver samtidig basis for, at valg fremover kan afholdes over eksempelvis internettet. Det er dog ikke noget, som det nuværende lovforslag lægger op til.

Allerede i 1993 kom et udvalg under Indenrigsministeriet med en betænkning om valg og edb, som pegede på, at der kunne spares penge på at gøre valglisterne elektroniske.

Relevant link

Lovforslaget fra Indenrigsministeriet

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS