Domstol forbyder Tesla-annoncer: Påstande om selvkørende evner er ’falsk reklame’

En tysk domstol forbyder Teslas reklamer for selskabets 'Autopilot' feature. Budskabet er vildledende, mener retsinstansen.

Artikel top billede

En tysk domstols afgørelse gør, at bilproducenten Teslas påstande omkring selskabets autonome kørselsfunktioner stemples som falsk reklame, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Fremover må Tesla ikke længere reklamere med ’potentiale til autonom kørsel’ og ’Autopilot inkluderet’, da det ifølge kendelsen kan vildlede kunder til at tro, at bilen vil kunne køre af sig selv uden input fra føreren og at et sådant system er lovlig på de tyske veje.

Tesla assistent til autonom kørsel hedder ’Autopilot’ og er en software- og hardware-opgradering, der debuterer ved 58.300 kroner på selskabets elbiler. Opgraderingerne kan tilkøbes på samtlige nuværende modeller fra selskabet.

På selskabets danske hjemmeside annoncerer Tesla med, at systemer på sigt vil være i stand til udføre ’Automatisk kørsel i byen’.

Tesla har siden anket dommen, som er afgjort ved en lokal domstol i München.

Læs også: Tesla sænker mærkbart prisen på spritny SUV

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job