Nu går Vestager i kødet på Alexa og Siri: Mistænker tech-giganterne for at udnytte brugerdata fra digitale assistenter til at lukke af for konkurrenter

EU’s konkurrencekommissær Margrethe Vestager åbnede i dag en ny front i kampen mod tech-giganterne. Nu skal det undersøges til bunds, om data fra eksempelvis Alexa og Siri og andre IoT-enheder bliver brugt til at skaffe giganterne ulovlige konkurrencefordele.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

EU’s feterede konkurrencekommissær Margrethe Vestager fortsætter ufortrødent kampen om at fastholde rimelige digitale konkurrenceforhold i Europa trods de digitale giganters kæmpemuskler.

I dag åbnede hun en ny front. EU går nu i krig med en grundig undersøgelse af, om techgiganter som eksempelvis Amazon og Apple udnytter brugerdata indsamlet af eksempelvis de digitale assistenter Alexa og Siri til at skaffe sig ulovlige konkurrencefordele.

Det skriver Bloomberg.

EU ser allerede tegn på, at techgiganterne holder den slags data tæt på kroppen, og at de fremstiller produkter, som ikke spiller ordentligt sammen med andre.

Fokus for undersøgelsen er IoT-enheder bredt. Margrethe Vestager peger på, at fitness-enheder også er i søgelyset.

“Adgang til store mængder brugerdata lader til at være nøglen til succes i denne branche, så vi skal være sikre på, at virksomhederne på markedet ikke bruger deres kontrol med den slags data til at ødelægge konkurrencen eller til at lukke adgangen til markedet for konkurrenter,” sagde hun ifølge Bloomberg ved et pressemøde i dag.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-koordinator: Vil du støtte FMI med opbygningen af Forsvaret i Ballerup?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune