Telia henter 14.000 nye kunder i andet kvartal af 2020: Indtægterne falder til gengæld på grund af Corona

Telia melder om fremgang på det danske marked i selskabets seneste kvartalsregnskab. Privatforretningen har vind i sejlene, men de økonomiske resultater viger en smule på grund af Corona-nedlukningen og minimale roaming-indtægter.

Artikel top billede

Resultatet er påvirket af, at vi har haft halvdelen af vores butikker i storcentre lukket i en periode, hvor vi samtidig har oplevet en markant nedgang i roaming-indtægterne grundet den kraftigt reducerede rejseaktivitet i og udenfor Danmark, siger Telias danske CEO, Thomas Kjærsgaard. (Foto: Kristian Brasen)

Telia er fortsat Danmarks tredjestørste teleselskab efter TDC og Telenor.

I andet kvartal af 2020, hvor Corona lukkede store dele af samfundet ned, hentede Telia 14.000 nye kunder ind i butikken, så selskabet nu har 1.472.000 mobilkunder i Danmark.

Det fremgår af en pressemeddelelse om selskabets seneste kvartalsregnskab.

Fremgangen er primært drevet af Telias aktiviteter på privatmarkedet.

Overskuddet i andet kvartal faldt dog med en halv procent i forhold til samme kvartal sidste år og landede på 178 millioner kroner. Det såkaldte service revenue for perioden blev på 694 millioner kroner mod 749 millioner året før.

”Resultatet er påvirket af, at vi har haft halvdelen af vores butikker i storcentre lukket i en periode, hvor vi samtidig har oplevet en markant nedgang i roaming-indtægterne grundet den kraftigt reducerede rejseaktivitet i og udenfor Danmark. Mod dette usædvanlige og udfordrende bagtæppe er jeg godt tilfreds med, at vi leverer et stabilt overskud sammenlignet med samme periode sidste år”, siger Telias danske CEO, Thomas Kjærsgaard.

I kvartalet har Telias kunder periodevist brugt op til 40 procent mere data og 60 procent mere taletid end normalt.

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job