Telia henter 14.000 nye kunder i andet kvartal af 2020: Indtægterne falder til gengæld på grund af Corona

Telia melder om fremgang på det danske marked i selskabets seneste kvartalsregnskab. Privatforretningen har vind i sejlene, men de økonomiske resultater viger en smule på grund af Corona-nedlukningen og minimale roaming-indtægter.

Artikel top billede

Resultatet er påvirket af, at vi har haft halvdelen af vores butikker i storcentre lukket i en periode, hvor vi samtidig har oplevet en markant nedgang i roaming-indtægterne grundet den kraftigt reducerede rejseaktivitet i og udenfor Danmark, siger Telias danske CEO, Thomas Kjærsgaard. (Foto: Kristian Brasen)

Telia er fortsat Danmarks tredjestørste teleselskab efter TDC og Telenor.

I andet kvartal af 2020, hvor Corona lukkede store dele af samfundet ned, hentede Telia 14.000 nye kunder ind i butikken, så selskabet nu har 1.472.000 mobilkunder i Danmark.

Det fremgår af en pressemeddelelse om selskabets seneste kvartalsregnskab.

Fremgangen er primært drevet af Telias aktiviteter på privatmarkedet.

Overskuddet i andet kvartal faldt dog med en halv procent i forhold til samme kvartal sidste år og landede på 178 millioner kroner. Det såkaldte service revenue for perioden blev på 694 millioner kroner mod 749 millioner året før.

”Resultatet er påvirket af, at vi har haft halvdelen af vores butikker i storcentre lukket i en periode, hvor vi samtidig har oplevet en markant nedgang i roaming-indtægterne grundet den kraftigt reducerede rejseaktivitet i og udenfor Danmark. Mod dette usædvanlige og udfordrende bagtæppe er jeg godt tilfreds med, at vi leverer et stabilt overskud sammenlignet med samme periode sidste år”, siger Telias danske CEO, Thomas Kjærsgaard.

I kvartalet har Telias kunder periodevist brugt op til 40 procent mere data og 60 procent mere taletid end normalt.

Læses lige nu

    Annonce

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent til Linux-baserede platforme

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    LB Forsikring

    Product Owner - Produktudvikling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S