Ny brancheforening for tech-startups afblæser krig mod ITB: "Der er på ingen måde en mission om, at vi skal kapre hinandens medlemmer”

En ny brancheforening for tech-startups er under opsejling. Men der er ikke tale om et opgør mod ITB, lyder det fra Jeppe Rindom, en af initiativtagerne bag. "Der skal ikke være krig, vi har bare forskellige virksomheder."

Artikel top billede

Jeppe Rindom, stifter og administrerende direktør i Pleo samt en af initiativtagerne til den nye brancheforening for tech-startups. (Foto: Pleo)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i den nye brancheforening for tech-startups
  • Hvorfor Pleo-stifter Jeppe Rindom satser på samarbejde fremfor konkurrence med ITB
  • Hvor mange it-iværksættere der støtter projektet
585
3 min
Covid-19-krisen synliggjorde behovet for en sammenslutning af danske tech-startups.

Derfor er 'Brancheforeningen for tech-startups i Danmark (BTS)' ved at blive etableret. 50 fremtrædende tech-iværksættere står bag projektet, der skal give vækstvirksomhederne en større stemme.

Med etableringen af den nye brancheforening varsles der dog ikke noget opgør med IT-Branchen (ITB) eller andre veletablerede brancheorganisationer.

Det fortæller Jeppe Rindom, stifter af Pleo og en af initiativta

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect