Ny brancheforening for tech-startups afblæser krig mod ITB: "Der er på ingen måde en mission om, at vi skal kapre hinandens medlemmer”

En ny brancheforening for tech-startups er under opsejling. Men der er ikke tale om et opgør mod ITB, lyder det fra Jeppe Rindom, en af initiativtagerne bag. "Der skal ikke være krig, vi har bare forskellige virksomheder."

Artikel top billede

Jeppe Rindom, stifter og administrerende direktør i Pleo samt en af initiativtagerne til den nye brancheforening for tech-startups. (Foto: Pleo)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i den nye brancheforening for tech-startups
  • Hvorfor Pleo-stifter Jeppe Rindom satser på samarbejde fremfor konkurrence med ITB
  • Hvor mange it-iværksættere der støtter projektet
585
3 min
Covid-19-krisen synliggjorde behovet for en sammenslutning af danske tech-startups.

Derfor er 'Brancheforeningen for tech-startups i Danmark (BTS)' ved at blive etableret. 50 fremtrædende tech-iværksættere står bag projektet, der skal give vækstvirksomhederne en større stemme.

Med etableringen af den nye brancheforening varsles der dog ikke noget opgør med IT-Branchen (ITB) eller andre veletablerede brancheorganisationer.

Det fortæller Jeppe Rindom, stifter af Pleo og en af initiativta

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS