Microsoft er vokset markant under corona-krisen - men aktiekursen dykker efter cloudvækst på ‘kun’ 47 procent

Microsoft fortsætter med at skovle penge ind og vokse med stor fart, viser selskabets netop offentliggjorte regnskab. Alligevel er markedet skeptisk. For den vitale cloudforretning vokser ikke hurtigt nok.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft har i den grad vind i sejlene med solid vækst på stort set alle vigtige områder.

Det viser selskabets netop offentliggjorte regnskab for dets fjerde regnskabskvartal samt hele regnskabsåret 2019.

I hele 2019 landede Microsoft en omsætning på 143 milliarder dollar (vækst på 14 procent i forhold til 2018) og et overskud på 44,3 milliarder dollar (vækst på 13 procent i forhold til 2018).

I fjerde kvartal alene landede omsætningen på 38 milliarder dollar (vækst på 13 procent i forhold til tilsvarende kvartal et år tidligere), mens driftsindtjeningen voksede med otte procent til 13,4 milliarder dollar.

Til gengæld dykkede selve bundlinien med 15 procent til 11,2 milliarder dollar.

Microsoft peger på, at det ikke mindst skyldes en regnng på 450 millioner dollar, som det har kostet at lukke alle selskabets fysiske Microsoft Stores.

Det kan du læse mere om her: Microsoft lukker alle sine fysiske butikker i hele verden permanent

Alt er dog ikke lykke og gammen for investorerne, selv om Microsoft præsenterer solide vækstrater på stort set samtlige vigtige forretningsområdet.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Det er nemlig værd at bide mærke i, at Microsoft i fjerde kvartal lige akkurat ikke nåede de opstillede vækst-forventninger til det vigtigste forretningsområde ‘Productivity and Business Processes,’ der dækker over blandt andet Office, LinkedIn, Dynamics og cloud.

Her landede omsætningen i Q4 på 11,75 milliarder dollar. Forventningen var en omsætning på 11,9 milliarder dollar.

Og for første gang nogensinde i et kvartal lå væksten i Microsofts vitale Azure-forretning, der ligger i forretningsområdet ‘Intelligent Cloud’, på under 50 procent i et kvartal, i det den landede på ‘blot’ 47 procent.

Det var onsdag medvirkende til, at aktiekursen dykkede med et par procent. Microsoft oplyser ikke Azure-omsætning i dollar.

Området er helt afgørende for Microsoft, der slås indædt om hver dollar med ikke mindst fremadstormende AWS, mens også andre store spillere som Oracle og IBM har sat fuld damp på at få fat i cloud-kunderne.

Samlet set voksede hele ‘Intelligent Cloud’-området til gengæld med 17 procent.

Ser vi på hele året, er der til gengæld pæn fremgang at spore på cloudområdet.

Her rundede Microsoft i 2019 for første gang en omsætning på 50 milliarder dollar på den samlede cloud-forretning

Topchef Satya Nadella meddeler, at de seneste fem måneder - hvor coronakrisen har raset - har gjort det helt tydeligt, at teknologi-intensiteten er nøglen til alle selskabers levedygtighed.

Vil du dykke ned i tallene, finder du hele Microsofts regnskabsmeddelelse her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect