Medarbejder snagede i hundredevis af persondata i flere år

Datatilsynet er blevet underrettet efter en medarbejder har snaget i mere end 215 patientjournaler. Vedkommende var ansat som sygeplejeske i Region Hovedstaden og er blevet fyret.

Artikel top billede

(Foto: John Bräuner /egionshospitalet Randers)

Igennem flere år har en nu tidligere ansat sygeplejerske i Region Hovedstaden kigget uberettiget i 215 patientjournaler på politikere, kendisser og kolleger.

Det har fået Region Hovedstaden til at melde sagen til både Datatilsynet og politiet, skriver Jyllands Posten, der har fået adgang til et notat, der er sendt til regionsrådet om sagen.

"Der er tale om opslag på kolleger, relationelle bekendtskaber, børn, kendte personer og fremtrædende politikere, som er foretaget over en årrække, frem til januar 2020, hvor vedkommende blev bortvist og afskediget," står der i notatet.

Læs også: Dansk sygehus har lækket 3.903 cpr-numre: Melder sig selv til Datatilsynet

De personer der er berørt vil ifølge avisen blive kontaktet i løbet af de kommende tid.

Der er ifølge regionsrådet ikke noget der tyder på, at oplysningerne er blevet misbrugt. Sagen er dog meldt til politiet som vil afgøre, om der er grund til at undersøge sagen yderligere.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos